Subwencja ogólna dla gmin

Z roku na rok wzrastają kwoty, które wpływają do samorządów lokalnych, jako ich udział w podatku PIT. Ministerstwo finansów opublikowało dane, z których wynika, że w 2015 roku było to niespełna 29 mld zł, a w 2016 już o niemal 2,5 mld więcej. Prognozuje się, że za 2017 rok będzie to już kwota 33,4 mld zł. Wzrastają też wpływy z podatku od osó fizycznych dla samorządów powiatowych.

Serwis Samorządowy PAP:

Więcej w kieszeni, więcej w gminnej kasie.

Prawie 31,3 mld wyniosły udziały gmin w podatku PIT w 2016 r. To o ponad 2 mld więcej niż rok wcześniej – wynika z danych resortu finansów. W tym roku gminy planują jeszcze większe wpływy z tego tytułu.

Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółowy wykaz kwot subwencji ogólnej na 2016 r. (w podziale na poszczególne części) przekazanych na rachunki jednostek samorządu terytorialnego za cały 2016 r. Zestawienie zawiera także zestawienie kwot uzyskanych przez samorządy z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Informacja o kwotach subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego za IV kwartały 2016 r.

Z danych resortu wynika, że do kas gmin i powiatów z roku na rok wpływa coraz więcej środków z tytułu udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przyrosty są znaczące.

W 2016 r. gminne budżety zasiliła kwota prawie 31,3 mld zł z tytułu udziału w PIT (wielkość udziału gmin w PIT wynosiła (37,79 proc.). Dla porównania w 2015 z gminy uzyskały z tego tytułu niespełna 29 mld zł.

W przyszłym roku kwota wpływów z PIT ma być jeszcze wyższa. Gminy prognozują, że na koniec 2017 r. ich udział w podatku dochodowym od osób fizycznych przekroczy 33,4 mld zł (wielkość udziału gmin w PIT wyniesie 37,89 proc.).

Wyraźnie wyższe wpływy z tytułu udziału w PIT zanotowały także powiaty. W 2016 r. do ich kas wpłynęło niecałe 8,5 mld, a więc o ponad 600 mln więcej niż rok wcześniej (7,88 mld w 2015 r.). W 2017 r. powiaty prognozują, że kwota z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych przekroczy 9 mld zł.

mp/Serwis Samorządowy PAP

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites