Szkolenie elewów

220 elewówe zakończyło pierwszy turnus służby przygotowawczej w ramach czteromiesięcznego szkolenia przed zawarciem kontraktów do Narodowych Sił Rezerwowych. Cały cykl szkoleń zakończył się egzaminami teoretycznymi i praktycznymi. W 23. Śląskim Pułku Artylerii elewi szkolili się w specjalnościach, które związane są ze specyfiką Pułku.

Komunikat 23. ŚPA:

Zakończenie szkolenia elewów w 23pa.

W piątek 29 kwietnia br. na ostatniej zbiórce w 23 pułku artylerii stanęło 220 elewów, którzy w ramach pierwszego w tym roku turnusu służby przygotowawczej zakończyło czteromiesięczne szkolenie umożliwiające zawarcie kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach NSR.

Elewi przekroczyli mury bolesławieckiego pułku na początku stycznia. Przez pierwsze trzy miesiące uczyli się podstaw żołnierskiej profesji w ramach szkolenia podstawowego. Ostatni miesiąc stanowiło szkolenie specjalistyczne, podczas którego zdobywali wiedzę oraz umiejętności praktyczne wymagane dla konkretnej specjalności wojskowej.

Na zakończenie szkolenia, w dniach 22 – 27 kwietnia, elewi zostali poddani egzaminom teoretycznym i praktycznym, sprawdzającym poziom ich przygotowania do pełnienia służby wojskowej w ramach nadawanej specjalności wojskowej.

Wśród zadań z jakimi przyszło zmierzyć się ochotnikom do służby w pododdziałach artylerii i pancernych było wykonywanie norm indywidualnych w składzie obsługi armatohaubicy DANA, wyrzutni artyleryjskiej WR-40 Langusta oraz czołgu LEOPARD-2 (realizowany w 10 BKPanc. w Świętoszowie), a także sprawdzian ze znajomości budowy sprzętu. Ich koledzy o specjalności piechota zmotoryzowana zdawali egzamin z wykonywania norm strzeleckich, budowy broni, rzutu granatem oraz szkolenia medycznego. Egzaminy udowodniły, że w ciągu czterech miesięcy szkolenia kandydaci do służby w NSR zostali dobrze przygotowani do przyszłych zadań.

Zakończenie szkolenia elewów poprzedziło podpisanie kontraktów z przedstawicielami jednostek wojskowych oraz wyróżnienia żołnierzy osiągających najwyższe wyniki szkoleniowe.

„Gratulując ukończonego szkolenia chciałbym podziękować za zaangażowanie, zdyscyplinowanie i cztery miesiące ciężkiej, wytężonej pracy. Na ostatniej zbiórce w 23 pułku artylerii życzę Wam spełniania dalszych planów zawodowych oraz sukcesów w służbie w jednostkach wojskowych w których podpisaliście kontrakty na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych” – mówił dowódca 23 pułku artylerii wz. ppłk Witold Zawadzki.

Po odczytaniu rozkazu okolicznościowego uhonorował listami gratulacyjnymi 10 elewów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki podczas szkolenia przygotowawczego i egzaminów końcowych. Żołnierski apel zwieńczający czteromiesięczne szkolenia elewów I tegorocznego turnusu szkolenia przygotowawczego do Narodowych Sił Rezerwowych zakończyła defilada pododdziałów.

W ramach I turnusu służby przygotowawczej do NSR w 2016 roku Ośrodek Szkolenia Służby Przygotowawczej na bazie 23 pułku artylerii szkolił elewów w specjalnościach: obsługa działa i wyrzutni artylerii rakietowej, obsługa czołgu Leopard-2, obsługa moździerza, przyrządów pomiarowo-topograficznych oraz piechota zmotoryzowana. Szkolenie kolejnego, II turnusu rozpocznie się 4 maja br.

Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński
Zdjęcia: kpt. Remigiusz Kwieciński, kpr. Arkadiusz Polewski

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites