Targi pracy

W środę 9 maja od 10.00 do 14.00 w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbędą się Transgraniczne Targi Pracy. Dla poszukujących pracy będzie tam oferta ponad 1000 posad w różnych zawodach. Obecnych będzie 80 wystawców, a tłumacze pomogą w rozmowach z pracodawcami z zagranicy.

Komunikat organizatorów:

Ponad 1000 miejsc pracy w różnych profesjach, 80 wystawców, pomoc tłumaczy, a także porady jak dobrze zacząć pracę za granicą. To i jeszcze więcej czekać będzie już w środę, 9 maja na odwiedzających Transgraniczne Targi Pracy w Zgorzelcu. W Miejskim Domu Kultury będzie można spotkać wystawców oferujących pracę na terenie Niemiec, w Czechach lub Polsce. To nie tylko przedstawiciele firm, ale też agencji pracy poszukujący chętnych w bardzo wielu zawodach.

– Oprócz ofert pracy od pracodawców i agencji pracy, odwiedzający będę mogli również zapoznać się z ofertą edukacyjną na obszarze przygranicznym. Swoją ofertę będą prezentowały szkoły zawodowe z pogranicza polsko-niemieckiego np. Zespół Szkół w Jaworze, które kształcą w zawodach ginących i niszowych takich jak np. koszykarz – plecionkarz czy Hochschule Zittau/Görlitz, kształcąca inżynierów z branży mechanicznej. To nowy element w tej edycji targów. Szykujemy również ciekawe propozycje bezpłatnego wsparcia przed wyjazdem – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

I tak doradcy EURES oraz doradcy zawodowi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej DWUP pomogą wybrać lepszą ofertę pracy. Polacy zainteresowani pozyskaniem informacji na temat uznawania dyplomów, czy świadectw kwalifikacyjnych w Niemczech, będą mogli zgłosić się na stoisko Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej ProRecognition. W trakcie targów odbędą się także prezentacje multimedialne prowadzone przez doradców EURES z Czech i z Niemiec na temat warunków życia i pracy w tych krajach. Eksperci DWUP chcą powiedzieć w najbardziej przystępny sposób jak zawrzeć umowę o pracę, pozyskać zakwaterowanie itp. Do dyspozycji odwiedzających będą również specjaliści Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego DWUP, którzy doradzą jak zakończyć stosunek pracy i transferować zasiłek między krajami UE. Odwiedzający targi będą mogli liczyć na pomoc tłumaczy na stoiskach, na których nie będzie polskojęzycznych przedstawicieli pracodawcy, w razie potrzeby będzie można wydrukować lub zrobić kopię swojego CV.

Spis wystawców oraz targowych można znaleźć na www.eures.dwup.pl. Same zaś targi zaplanowano na środę, 9 maja w godz. 10.00-14.00 w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.
***
XXII Transgraniczne Targi Pracy są sztandarowym działaniem Partnerstwa EURES-TriRegio i są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu EaSI. Organizują je doradcy EURES Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przy wsparciu Powiatu Zgorzeleckiego, Miasta Zgorzelec i Powiatowego Urzędu Pracy
w Zgorzelcu.

Urszula Ciupak, starosta zgorzelecki: – Transgraniczne Targi Pracy organizowane już po raz kolejny u nas, na styku trzech granic, stanowią doskonałą platformę kontaktową zarówno dla pracodawców jak i osób poszukujących zatrudnienia. XXII edycja tego przedsięwzięcia, imponująca liczba wystawców oraz ogromne zainteresowanie odwiedzających świadczą najlepiej o potrzebie organizowania tego rodzaju działań również i w przyszłości.

Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca: – Cieszę się słysząc, że Transgraniczne Targi Pracy rozwijają się, a ich oferta rośnie. To dobra wiadomość, chociaż oczywiście chciałbym, aby polscy pracodawcy mogli na równi z zagranicznymi zabiegać o polskiego pracownika. Patrząc jednak z naszej perspektywy należy pamiętać, że Zgorzelec jednak jest miastem szczególnym. Dla naszych mieszkańców praca w Niemczech, czy nawet Czechach nie wiąże się przecież z koniecznością wyjazdu za granicę. Można mieszkać tu i pracować tam. To wygodne, a dla naszego miasta o tyle korzystne, że służy handlowi i usługom. Możemy też ostrożnie, ale jednak, dostrzegać w tym szanse na poprawę sytuacji demograficznej miasta. Z ankiet, które przeprowadziliśmy niedawno sprawdzając skalę zainteresowania najmem lub zakupem mieszkania w Zgorzelcu, wynika, że wiele osób byłoby skłonnych zamieszkać tutaj, bo znalazło pracę w okolicy. Część z nich pracuje właśnie za jedną z granic, w Niemczech lub Czechach.

***
EURES jest siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy. Wsparcie jest ogólnodostępne, bezpłatne i skierowane do osób poszukujących pracy, zainteresowanych wyjazdem do innego kraju w celach podjęcia pracy oraz do pracodawców, którzy chcą prowadzić rekrutację pracowników z zagranicy.

Więcej informacji o targach i pracy za granicą można znaleźć na www.eures.dwup.pl

Stefan Augustyn
Rzecznik Prasowy
Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites