Taryfy za wodę

Kończy się okres zatwierdzania taryf za wodę i ścieki według nowego prawa. Zatwierdzono 2294 taryf z czego ponad 2000 nie wiąże się z podwyżkami. Najniższa opłata z kubik wody jest w Jurowcach na Podkarpaciu – 1,30 zł. Natomiast najwyższa w gminie Ślemień na Śląsku – 57,34 zł. Natomiast co do cen ścieków to najtaniej jest w Chorzelach na Mazowszu – 2,20 zł, a najdrożej w gminie Ostroróg w Wielkopolsce – 51,38 zł.

Serwis Samorządowy PAP:

Taryfy za wodę. Od 1,30 zł do ponad 57 zł za metr sześcienny.

Kończy się proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki przez dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Wody Polskie poinformowały w poniedziałek, że do końca czerwca do RZGW trafiło 2561 wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych; zatwierdzono 2294 taryf. Zdecydowana większość wniosków (ponad 2 tys.) nie zawiera podwyżek cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, bądź zakłada minimalny wzrost, wynikający m.in. z inflacji. 125 taryf przewiduje natomiast podwyżki za wodę i ścieki.

Najniższa opłata za 1 metr sześc. wody – 1,30 zł – obowiązywać będzie w miejscowości Jurowce (woj. podkarpackie), a najwyższa – 57,34 zł – w gminie Ślemień (woj. śląskie). Liderem w wysokości opłat za ścieki (51,38 zł) jest gmina Ostroróg w Wielkopolsce; najniższa opłata za ścieki (2,20 zł) obowiązywać będzie w Chorzelach na Mazowszu.

Do Wód Polskich jako instytucji odwoławczej wpłynęły 94 odwołania od postanowień RZGW, zgodnie z którymi urzędy te nie zgodziły się na znaczne podwyżki cen za wodę i ścieki. Odwołało się m.in. 29 gmin z woj. zachodniopomorskiego, gdzie są jedne z najwyższych opłat za wodę i ścieki. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podał, że 90 proc. tych gmin domaga się zachowania wyższych stawek. Proponowane podwyżki w tych samorządach sięgają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent.

Trzy sprawy dotyczące ustalania taryf w gminach: Karczew-Otwock (mazowieckie), Frombork (warmińsko-mazurskie), Oława (dolnośląskie) trafiły do wojewódzkich sądów administracyjnych. Według przedsiębiorstwa takich odwołań do sądów może być w przyszłości więcej.

Wiceszefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska przypomniała, że zgodnie z prawem, gminy w przypadku wysokich taryf mogą ulżyć mieszkańcom poprzez ustalenie dopłat, które mogą dotyczyć wszystkich, bądź określonych grup. Mieszkańcy mają też prawo do zakwestionowania wysokości taryf za wodę i ścieki poprzez złożenie skargi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Regulatorami cen wody są dyrektorzy RZGW. Zatwierdzają oni taryfy przygotowywane przez firmy wodno-kanalizacyjne, sprawdzając jednocześnie, czy proponowane w nich opłaty dla mieszkańców nie są zawyżane. Zatwierdzone taryfy mają obowiązywać przez trzy lata.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny
woj/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites