Uchwała antysmogowa

Uchwała antysmogowa Sejmiku Dolnośląskiego stała się już faktem. Radni przyjęli uchwałę, dzięki której ma się poprawić jakość powietrza w regionie po ponad rocznym jej przygotowywaniu. Przepisy, które wprowadza uchwała wejdą w życie 1 lipca przyszłego roku i od tego momentu nie będzie można spalać najgorszej jakości paliw stałych. Wśród nich wymienia się: węgiel brunatny i paliwa na jego bazie, miał węgla kamienneog o uziarnieniu poniżej 3 mm, muł węglowy oraz biomasę stałą o wilgotności powyżej 20%.

Komunikat UMWD we Wrocławiu:

Dolny Śląsk przyjął uchwały antysmogowe.

Radni województwa dolnośląskiego podczas dzisiejszej sesji sejmiku przyjęli uchwały antysmogowe. Ponad rok trwały prace nad stworzeniem uchwał dla województwa dolnośląskiego, uzdrowisk i Wrocławia. Nad rozwiązaniami, które poprawią jakość powietrza w naszym regionie, pracował zespół ekspertów powołany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Swoje uwagi mógł złożyć również każdy mieszkaniec podczas konsultacji społecznych.

Dziś Uchwały antysmogowe zostały przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Uchwały dla uzdrowisk oraz województwa dolnośląskiego zostały przyjęte jednogłośnie. Za przyjęciem uchwały dla Wrocławia było 30 radnych, a trzech wstrzymało się od głosu.

– Dolny Śląsk podjął wielkie wyzwanie walki o czyste powietrze. Po ponad roku prac eksperckich i prowadzonych w całym regionie konsultacjach społecznych przedstawiliśmy konkretny plan walki ze smogiem. Wyeliminujemy najgorsze paliwa węglowe i stopniowo będziemy rezygnować z niskoklasowych instalacji grzewczych. Ważny był dla nas kompromis i wysłuchanie głosów różnych grup społecznych, w tym ekologów i mieszkańców regionu – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Jedynie całkowite wyłączenie paliw stałych, w tym węgla, może poprawić stan powietrza w uzdrowiskach i we Wrocławiu na tyle, żeby jakość powietrza mieściła się w dopuszczalnych normach. Zgodnie z nowymi przepisami na Dolnym Śląsku stopniowo będą likwidowane piece na węgiel. Zakaz ich montowania obowiązywałby od lipca 2018 r. Główne założenia wszystkich projektów dotyczą wyeliminowania spalania paliw złej jakości i wyłączenia z obiegu instalacji grzewczych powodujących trującą emisję gazów oraz pyłów do atmosfery, wymianę kotłów i pieców na niskoemisyjne oraz zakaz palenia paliwami stałymi we Wrocławiu i w uzdrowiskach.

– Przyjęte przez Sejmik uchwały antysmogowe, to pierwszy realny krok w walce o to, żebyśmy wszyscy mogli oddychać czystym powietrzem. W skutecznym działaniu niezbędne będzie wsparcie rządowe i samorządowe. Przed nami ważny czas, aby wspólnie walczyć o czystsze powietrze, o lepszą jakość życia – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Uchwała umożliwia korzystanie z kominków, pod warunkiem, że spełniają one standardy określone w dyrektywie UE (tzw. dyrektywie ekoprojektu) oraz nie stanowią podstawowego źródła ciepła w lokalu. Możliwe jest wyposażenie instalacji w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu (elektrofiltry). Zamierzenia są takie, że w ciągu 10 lat z Wrocławia znikną stare piece węglowe, a te najbardziej trujące powinny zostać zlikwidowane do 2024 r.

Nowe przepisy od 1 lipca 2018 r.
Wtedy wejdzie w życie zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych:

• węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
• węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm,
• mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
• biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites