Uczcili 11 września

W rocznicę terrorystycznych zamachów z 11 września 2001 roku żołnierze Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, kierownicza kadra 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz żołnierze 23. Śląskiego Pułku Artylerii oddali hołd ich ofiarom. Polscy i amerykańscy żołnierze uczcili w ten sposób śmierć niemal 3 tysięcy osób, a w tym sześciorga Polaków. Upamiętnienie rozpoczęło się o 14.46 w godzinie porwania 4 samolotów, które rozbiły się o wieże WTC, Pentagon, a jeden spadł na ziemię w Pensylwanii.

Komunikat 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu:

Pamięć o WTC

We wtorek, 11 września br. w bolesławieckiej jednostce wojskowej, do wspólnego oddania hołdu ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed siedemnastu lat stanęli amerykańscy i polscy żołnierze.

Utrzymana w podniosłym tonie ceremonia rozpoczęła się dokładnie o 14.46. W jednym szyku stanęli oficerowie, podoficerowie i szeregowi Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, kierownicza kadra 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz żołnierze 23 Śląskiego pułku artylerii.

Dokładnie o tej godzinie 2001 roku terroryści porwali cztery samoloty, z których dwa uderzyły w dwie nowojorskie wieże Word Trade Center. Kolejny miał zniszczyć gmach Pentagonu, zaś ostatni cel zamachowców miał sięgnąć waszyngtoński Kapitol, jednak w wyniku walki pasażerów z porywaczami rozbił się w Pensylwanii. Bilans ataku był tragiczny. Zginęło niemal trzy tysiące osób, w tym sześcioro Polaków.

W rocznicę tych wydarzeń żołnierze Czarnej Dywizji oraz amerykańskiej ABCT w ciszy i zadumie oddali honory i złożyli wiązankę kwiatów pod sztandarem Stanów Zjednoczonych, jako symbol pamięci tragicznych chwili września sprzed siedemnastu lat.

Był to bez wątpienia najtragiczniejszy atak na Stany Zjednoczone od czasu bombardowania Pearl Harbor w grudniu tysiąc dziewięćset czterdziestego pierwszego roku.

por.Krzysztof Gonera 11DKPanc.

Zdjęcia: st. kpr. Arkadiusz Polewski

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites