Wrocławska Kolej Aglomeracyjna

Na 70% oceniono poziom zaangażowania projektu stworzenia Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Chodzi o zagęszczoną sieć kolejową wokół stolicy regionu. W kierunku Bolesławca te połączenia sięgać będą jednak tylko do Legnicy. Po zrealizowaniu tego projektu pociągi między Wrocławiem a Legnicą w godzinach szczytu kursować będą nawet co pół godzin. Pozostanie więc tylko kwestia dotarcia do Legnicy.

Komunikat UMWD we Wrocławiu:

Wrocławska Kolej Aglomeracyjna – Czas na kolej!

O realizacji projektu Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej i kierunkach jej rozwoju mówił podczas konferencji zorganizowanej we Wrocławskim Centrum Kongresowym, Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. W debacie o przyszłości kolei aglomeracyjnej towarzyszył mu Piotr Rachwalski, prezes spółki samorządu województwa Koleje Dolnośląskie oraz eksperci związani z rynkiem kolejowym.

Zaryzykuję twierdzenie, że Wrocławska Kolej Aglomeracyjna jest projektem gotowym w 70%. Regularnie zagęszczamy siatkę połączeń między Wrocławiem i miejscowościami aglomeracji (za 3-4 lata chcemy jeździć wszędzie co 30 minut w szczycie), kupujemy nowy tabor (ponad 20 supernowoczesnych pociągów do 2020 roku), rewitalizujemy linie kolejowe (285 i wiele innych, mniejszych linii), współpracujemy z gminami w sprawie budowy parkingów Park&Ride i partycypacji w kosztach organizacji transportu. Czas na kolej – takie hasło będzie nam przyświecało do końca obecnej perspektywy unijnej – powiedział Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W obrębie Aglomeracji Wrocławskiej jeździmy kolejami należącymi do samorządu coraz więcej! Z każdym kolejnym rokiem otwieramy dodatkowe połączenia na większości linii – wystarczy porównać chociażby tegoroczne 23 pary pociągów na trasie Wrocław – Legnica z 19 parami z zeszłego roku. Przewozimy każdego dnia nieporównywalnie więcej pasażerów – planowane 7 milionów pasażerów w samych tylko Kolejach Dolnośląskich porównajmy z 2,4 milionami z 2013 roku i jednocześnie zwróćmy uwagę, że maleją koszty związane z utrzymaniem przewozów.

Chcę wyraźnie podkreślić, że w Aglomeracji Wrocławskiej jeździmy naszymi kolejami coraz więcej, zagęszczając sieć połączeń, wozimy nimi nieporównywalnie więcej pasażerów i jednocześnie organizacja tego transportu pochłania z budżetu województwa coraz mniej pieniędzy – mówił Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Wykorzystujemy potencjał około 400 kilometrów linii kolejowych komunikujących miejscowości Aglomeracji Wrocławskiej. Najbliższe cztery lata poświęcimy na rewitalizację tras kluczowych z punktu widzenia organizowania transportu w województwie.

W 2016 roku zanotowaliśmy wzrost ilości połączeń na prawie wszystkich liniach Aglomeracji Wrocławskiej – najbardziej spektakularny na naszej flagowej linii Wrocław – Legnica. Ten kierunek będziemy w najbliższych latach kontynuować. Docelowo będziemy jeździć co 30 minut w szczycie – dodaje Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites