Wyrok ws. dyrektora Teatru Polskiego

Rozstrzygnęła się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie sprawa dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Samorząd wojewódzki w 2017 roku przyjął uchwałę o odwołaniu z tego stanowiska Cezarego Morawskiego. Uchwałę tę unieważnił nadzór wojewody dolnośląskiego, od czego skargę kasacyjną rozpatrzył właśnie NSA oddalając ją. Cezary Morawski będzie więc nadal szefem wrocławskiego Teatru.

Komunikat Wojewody Dolnośląskiego.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną Zarządu Województwa Dolnośląskiego na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, oddalający skargę rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego stwierdzające nieważności uchwały w sprawie odwołania dyrektora Teatru Polskiego.

„Wyrok NSA ponownie potwierdza, że nadzór prawny Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu podjął prawidłowe działania. Po raz kolejny podkreślam, że prawnicy Wojewody stoją na straży prawa. Naczelny Sąd Administracyjny tylko potwierdził, że nasze analizy stanu prawnego tej sytuacji były w zgodzie z wszelkimi przepisami” – mówi Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.

Przypomnijmy, że w maju 2017 roku Wojewoda Dolnośląski wydał rozstrzygnięcia nadzorcze o stwierdzeniu nieważności uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie odwołania dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego oraz o stwierdzeniu nieważności uchwały o powierzeniu stanowiska dyrektora Teatru Polskiego Remigiuszowi Lenczykowi. Analiza zgromadzonego materiału dowodowego wykazała, iż nie zaistniały przesłanki wskazane w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, od których ustawodawca uzależnił możliwość odwołania dyrektora instytucji kultury przed upływem okresu, na który został on powołany. W szczególności, nieudowodnione zostały zarzuty odstąpienia przez Cezarego Morawskiego od realizacji umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe program działania Teatru Polskiego. Oznacza to, iż uchwały podjęte zostały przez Zarząd Województwa z istotnym naruszeniem prawa, co skutkowało koniecznością stwierdzenia ich nieważności przez Wojewodę Dolnośląskiego. 4 października 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do decyzji Wojewody o stwierdzeniu nieważności uchwał Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie uchwał dotyczących Teatru Polskiego we Wrocławiu.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites