Z Buczka na Jasińskiego

W Bolesławcu będzie musiała zostać zmieniona nazwa ulicy Mariana Buczka. Ten działacz Komunistycznej Partii Polski, która była sowiecką agenturą w II Rzeczpospolitej, znalazł się na liście Instytutu Pamięci Narodowej tych postaci, które nie mogą patronować polskim ulicom i być w ten sposób honorowane. Zgodnie z decyzją wojewody ulica ta będzie nosić imię Tadka Jasińskiego, trzynastoletniego obrońcy Grodna, którego Rosjanie zamordowali w 1939 roku.

Komunikat DUW we Wrocławiu:

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak zaprezentował podczas konferencji prasowej nowe nazwy ulic na Dolnym Śląsku, które zostaną nadane na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak do dnia 13 grudnia 2017 roku wydał 19 zarządzeń zastępczych, na mocy których dokonane zostaną zmiany nazwy ulic na Dolnym Śląsku. Jest to działanie w oparciu o ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

 

Kolejne zarządzenia zastępcze Wojewoda Dolnośląski będzie mógł wydać dopiero po otrzymaniu kolejnych opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Uzyskanie opinii jest niezbędnym elementem tego postępowania. Okres oczekiwania na nie wstrzymuje bieg 3-miesięcznego terminu, przewidzianego na wydanie zarządzeń zastępczych, o czym stanowi art. 6 ust. 3 w zw. z art. 2 ust. 3 przywołanej na wstępie ustawy.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites