Znakowanie grobów bohaterów

Wojewoda Dolnośląski wraz z wrocławskim IPN ogłosili akcję symbolicznego znakowania grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych, którzy są pochowani na terenie województwa. Projekt obliczony jest na lata 2018-2021. Organizatorzy akcji apelują do mieszkańców regionu o zgłaszanie miejsc pochówków, które powinny być oznakowane takim specjalnym insygnium.

Komunikat DUW we Wrocławiu:

Akcja symbolicznego znakowania grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu prof. Krzysztof Kawalec ogłaszają akcję symbolicznego znakowania grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych pochowanych na terenie Dolnego Śląska. Projekt będzie rozłożony na lata 2018 – 2021. Groby zostaną oznaczone specjalnym insygnium.

„W pierwszej kolejności chcemy uhonorować bohaterów walk związanych z przypadającą na przyszły rok wyjątkową datą. Będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niestety coraz częściej pojawiają się informacje o likwidacji grobów i okazuje się, że są tam pochowane osoby istotne dla historii państwa i narodu. Musimy zatrzymać ten proces” – mówi Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.

W listopadzie 2018 roku oznakowane zostaną miejsca pochówku uczestników walk związanych z tworzeniem państwa polskiego, w tym m.in. Legionistów, Powstańców Śląskich i Wielkopolskich czy uczestników wojny polsko – bolszewickiej.

„To cenna inicjatywa, w którą włączamy się z pełnym przekonaniem. Jest ona przecież spójna z zadaniami Instytutu w zakresie upamiętniania. Jasnym jest konieczność opieki nad mogiłami osób zaangażowanych w ważne wydarzenie polskiej historii. Konieczny jest wyraźny przekaz w kierunku młodych ludzi i następnych pokoleń” – mówi Wojciech Trębacz z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.

Organizatorzy akcji w kolejnych latach zamierzają uhonorować groby kolejnych bohaterów pochowanych na Dolnym Śląsku: żołnierzy Września’39, żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, ofiar i tych, którzy opierali się systemowi komunistycznemu po 1945 r. Merytoryczne wsparcie, obecnej akcji, jak i przyszłym inicjatywom zapewni Instytut Pamięci Narodowej.

Wojewoda Dolnośląski i dyrektor IPN we Wrocławiu apelują do mieszkańców Dolnego Śląska o zgłaszanie osób (miejsc ich pochówku), które kwalifikują się do oznakowania.

Informacje i ewentualne dokumenty potwierdzające udział zmarłych w wydarzeniach historycznych należy wysłać na adres mailowy ocalamy@duw.pl lub drogą pocztową na adres:

Dolnośląski Urząd Wojewódzki

ul. Powstańców Warszawy 1

50 – 153 Wrocław z dopiskiem Biuro Wojewody

Z ramienia Wojewody akcją będzie się zajmował doradca Damian Mrozek, nr telefonu 71 340 65 65.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites