Serwis Samorządowy PAP:
Polska Fair Play. W nowe ugrupowanie, które wystartuje w wyborach do PE i do Sejmu, zaangażowało się wielu samorządowców.
Polskę Fair Play, nowe ugrupowanie kierowane przez znanego ekonomistę prof. Roberta Gwiazdowskiego, współtworzy wiele osób związanych z Bezpartyjnymi Samorządowcami.
Konwencja założycielska tego ugrupowania odbyła się w sobotę (2 marca) w Warszawie. Współprowadził ją Łukasz Mejza, związany z Ruchem Bezpartyjni Samorządowcy radny sejmiku lubuskiego. Podczas konwencji wystąpiło też kilka innych osób, kojarzonych z Bezpartyjnymi Samorządowcami: Piotr Roman, od 2002 r. prezydent Bolesławca, Konrad Rytel, radny sejmiku mazowieckiego oraz Patryk Hałaczkiewicz, dotychczas krajowy koordynator Bezpartyjnych, który teraz jest odpowiedzialny za budowanie struktur Polski Fair Play. Nowe ugrupowanie cieszy się też poparciem prezydenta Szczecina, Piotra Krzystka, a na sobotniej konwencji ugrupowania prof. Roberta Gwiazdowskiego było bardzo wielu samorządowców, m.in. wiceburmistrz dzielnicy Warszawa Praga-Północ z Bezpartyjnych Samorządowców, Dariusz Kacprzak.
Główne punkty programu Polski Fair Play to:
- decentralizacja i deglomeracja (przenoszenie siedzib urzędów administracji centralnej poza Warszawę)
- wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu
- niższe opodatkowanie pracy - zastąpienie podatku PIT, składki na ZUS i NFZ podatkiem przychodowym od funduszu wynagrodzeń
- zastąpienie CIT podatkiem przychodowym (obecnie zagraniczne firmy bardzo często nie płacą w Polsce podatku dochodowego lub płacą go w symbolicznej wysokości – m.in. za sprawą wykorzystania mechanizmu cen transferowych; podatek przychodowy likwidowałby tę patologię)
- ujednolicenie stawki podatku VAT – obowiązywałaby jedna stawka VAT, w wysokości ok. 16 proc.
- odbiurokratyzowanie państwa i gospodarki, uproszczenie przepisów, usunięcie opresyjności państwa, w tym zwłaszcza aparatu skarbowego, prokuratury, służb specjalnych, wobec przedsiębiorców, samorządowców, ale i zwykłych podatników
- emerytura obywatelska, czyli gwarancja, że każdy otrzyma emeryturę odpowiadającą wysokości co najmniej minimum socjalnego
- reforma wymiaru sprawiedliwości (wedug Polski Fair Play trwająca obecnie reforma sądów była nie ich naprawą, ale „upartyjnieniem, zawłaszczeniem sądownictwa”
- inny model funkcjonowania Polski w UE – „droga zdrowego rozsądku pomiędzy bezkrytyczną służalczością PO a obrażaniem się PiS”
- By Polska była silna, musi być bogata – przekonywał podczas konwencji prof. Robert Gwiazdowski. – By była bogata, musi mieć bogatych obywateli. By obywatele byli bogaci, rząd nie powinien im przeszkadzać.
- Dzisiejsza Polska nie jest fair – mówił prezydent Bolesławca, Piotr Roman. – My samorządowcy odczuwamy to na co dzień. Z jednej strony rząd uruchamia kolejne programy Plus, a z drugiej komendant policji w moim mieście mówi mi, że nie ma pieniędzy na narkotesty, a komendant straży - na zakup wozu strażackiego. Samorządy dostają od rządu kolejne zadania do wykonania, ale nie otrzymują na to wystarczających środków. Moi koledzy samorządowcy mówią mi, że „ten koń dłużej już tak nie pociągnie”. Dziś nie ma zaufania między państwem a samorządem. My chcemy je odbudować.
Jacek Krzemiński
Komentarze