Bezpłatna pomoc prawna

W tym roku zmieniają się na korzyść zasady świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej, która gwarantowana jest ustawowo. Dotąd ograniczony był krąg osób, którzy mogli z niej skorzystać. Teraz będzie mógł ją otrzymać każdy, kto tylko złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. A takie oświadczenie można złożyć w trakcie wizyty u prawnika w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej.

Komunikat Starostwa Powiatowego w Bolesławcu:

Od 2019 roku nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich.

Dotąd nieodpłatna pomoc prawna w powiatach była dostępna tylko dla określonego ustawą kręgu osób. Od 1 stycznia 2019 r. z bezpłatnych usług prawników będzie mógł skorzystać każdy, kto złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Oświadczenie takie podpisuje się podczas wizyty u prawnika w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej. Usługi prawnicze będą zatem dostępne zarówno dla osób niepełnosprawnych, seniorów, bezdomnych, samotnych matek, osób doświadczających przemocy, borykających się z zadłużeniami itp. Prawnik podczas wizyty przedstawi obowiązujące w omawianej sprawie przepisy, poinformuje o tym, jakie prawa przysługują danej osobie i jakie ma ona obowiązki. Pomoże rozwiązać przedstawiony problem, a w razie potrzeby sporządzi wymagane pisma, w tym pismo o zwolnienie z kosztów sądowych czy o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Poinformuje także osobę uprawnioną o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądowa?.

W sytuacjach, które nie mają typowo prawnego charakteru przewidziana jest nowa forma pomocy dla mieszkańców powiatu – poradnictwo obywatelskie. Będzie ono dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby potrzebującej. Otrzyma ona w punkcie nieodpłatnego poradnictwa informację o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu. W razie potrzeby doradca wspólnie z tą osobą sporządzi plan działań, aby wyjść z trudnej sytuacji, i pomoże w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

W punktach nieodpłatnej pomocy będzie także dostępna lista instytucji, które udzielają w Powiecie Bolesławieckim różnego rodzaju poradnictwa, m. in. rodzinnego, psychologicznego, prawnego, z zakresu pomocy społecznej itp.

Ważną zmianą od nowego roku jest sposób kontaktu z prawnikiem. Dotąd każda osoba uprawniona mogła zgłosić się bezpośrednio do punktu działającego w powiecie. Od nowego roku wizyty będą umawiane telefonicznie. Aby zatem skorzystać z pomocy, należy wcześniej umówić się telefonicznie na dyżur prawnika. Udzielanie pomocy będzie się odbywać według kolejności zgłoszeń. Poza kolejnością z pomocy skorzystają kobiety w ciąży.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites