Józef Pokładek radnym

14 dni mieli komisarze wyborczy na wygaszenie mandatów tych nowowybranych radnych samorządów lokalnych, którzy kandydowali jednocześnie na prezydentów miast i wygrali tę elekcję. Dotyczy to również Bolesławca. Piotr Roman został wybrany na prezydenta miasta więc wygaszony został jego mandat radnego. A mandat tej obejmie Józef Pokładek, kandydat, który startując z tej samej listy osiągnął w tym okręgu największą liczbę głosów.

Serwis Samorządowy PAP:

Wygaszone mandaty. Albo radny albo wójt.

Komisarze wyborczy wygaszają mandaty tych radnych, którzy kandydowali jednocześnie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, i zostali wybrani na te funkcje.

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym wygaśnięcie mandatu radnego w przypadku wyboru na wójta stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od ogłoszenia wyników głosowania. Postanowienie komisarza ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej.

W przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego w gminie liczącej powyżej 20 tys. mieszkańców oraz mandatu radnego powiatu lub województwa komisarz wyborczy postanawia o wstąpieniu na jego miejsce kandydata z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności. W przypadku wygaśnięcia mandatu radnego rady gminy w gminie liczącej do 20 tys. mieszkańców, wojewoda zarządza wybory uzupełniające.

W myśl tych przepisów komisarz wyborczy w Białymstoku wygasił mandaty miejskich radnych uzyskane przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego oraz burmistrzów Michałowa i Hajnówki.

Truskolaski wygrał wybory prezydenta miasta w I turze i obejmie urząd po raz czwarty. Równolegle był liderem listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Białystok w jednym z okręgów i zdobył tam mandat radnego. Teraz jego miejsce zajmie osoba z kolejnym wynikiem z tej listy. Jeśli nie odmówi przyjęcia mandatu, to będzie nią piłkarz Jagiellonii Białystok Rafał Grzyb.

W Michałowie mandat radnego nowej kadencji zdobył Marek Nazarko, zaś w Hajnówce – Jerzy Sirak. Obaj zwyciężyli w tych miastach w I turze wyborów burmistrza, więc ich mandaty radnych również zostały wygaszone z mocy prawa.

Podobna sytuacja będzie wkrótce miała miejsce w Bielsku Podlaskim, gdzie obaj kandydaci na burmistrza walczący w II turze zdobyli już mandaty radnych miejskich.

Z kolei w sejmiku województwa jedna w wybranych osób nie obejmie mandatu z uwagi na rezygnację. Chodzi o Zbigniewa Nikitorowicza z Koalicji Obywatelskiej, który chce kontynuować pracę na stanowisku zastępcy prezydenta Białegostoku. Na jego miejsce wejdzie do sejmiku kolejna osoba z listy KO pod względem zdobytych głosów.

woj/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites