Przybylski marszałkiem

Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców ponownie został marszałkiem na pięcioletnią kadencję Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Był to rezultat zawarcia umowy koalicyjnej Bezpartyjnych z radnymi Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczącym Sejmiku został Andrzej Jaroch z PiS. Jednym z trzech jego zastępców został radny PiS Andrzej Kredkowski z Lubania, który kandydował z naszego okręgu wyborczego.

Serwis Samorządowy PAP:

Marszałkiem woj. dolnośląskiego został Cezary Przybylski wybrany przez koalicję radnych Prawa i Sprawiedliwości i Bezpartyjnych Samorządowców. Przybylski pełnił tę funkcję przez minione cztery lata, ale w ramach innej koalicji.

Na Przybylskiego zagłosowało 21 radnych, a jego kontrkandydat z KO, były poseł Platformy Obywatelskiej Marek Łapiński dostał 14 głosów.

“Po czynach nas poznacie. Jestem spokojny o to, że zrealizujemy program zawarty w porozumieniu koalicyjnym z Prawem i Sprawiedliwością. Oczywiście będzie to rozłożone w czasie, ale opracujemy harmonogram i już po pół roku przyjdą pierwsze efekty” – powiedział Przybylski po wyborze.

Sejmik wybrał też zaproponowany przez koalicję zarząd województwa. Znaleźli się w nim dwaj wicemarszałkowie z PiS – Marcin Krzyżanowski i Marcin Gwóźdź oraz dwaj członkowie zarządu z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców – Tymoteusz Myrda i Michał Bobowiec.

Przewodniczącym sejmiku został Andrzej Jarocha z PiS, wieloletni radny wojewódzki tej partii oraz były senator. Jaroch otrzymał 21 głosów, podczas gdy jego kontrkandydatka z KO Iwona Krawczyk dostała 15 głosów.

Na wiceprzewodniczących sejmiku zostali wybrani: Marek Obrębalski (Bezpartyjni Samorządowcy – 29 głosów), Jerzy Pokój (KO – 33), Andrzej Kredkowski (PiS – 31).

Przewodniczącym Rady Miejskiej Wrocławia został z kolei Jarosław Charłampowicz (PO), który był jedynym kandydatem na to stanowisko. W niedawnych wyborach do 37-osobowej Rady Miejskiej Wrocławia, najwięcej mandatów – 17, zdobyła Koalicja Obywatelska. PiS zdobył 13 mandatów, a KWW Rafała Dutkiewicza-Sojusz dla Wrocławia – 7.

Podczas pierwszej uroczystej sesji zaprzysiężony został też prezydent stolicy Dolnego Śląska Jacek Sutryk, który zastąpił w fotelu włodarza Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Ustępujący prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, wręczył swojemu następy insygnia władzy w mieście.

“Wierzę w Wrocław otwarty i uśmiechnięty, łączący młodych i starych. Wierzę w Wrocław, w którym każdy, kto chce go budować, znajdzie swoje miejsce. Wierzę w Wrocław, który podtrzyma swoje tradycje otwartego miasta, miasta pewnego siebie i silnego – swoją kulturą, miasta tolerancyjnego” – mówił po zaprzysiężeniu Sutryk.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites