Większe kary dla właścicieli psów

Bolesławiecka Straż Miejska informuje o zaostrzeniu się przpisów, które dotyczą obowiązków właścicieli zwierząt. Najbardziej dotyczyć to będzie właścieli psów, bo to one najczęściej pojawiają się w miejscach publicznych. Przede wszystkim więc zaostrzono kary za nienależytą opiekę nad zwierzętami. I tak kwota grzywny wzrosła z 250 zł do 1.000 zł. Za wykroczenie możliwa też będzie kara więzienia

Komunikat Straży Miejskiej w Bolesławcu:

Surowsze kary dla właścicieli psów.

Straż Miejska w Bolesławcu informuje, iż 15 listopada br. weszły w życie zmiany w ustawie z dnia 20 maja 1971 roku – Kodeks wykroczeń. Jedną z bardzo ważnych zmian jest zdecydowane zaostrzenie przepisów dotyczących obowiązków właścicieli zwierząt. Dotyczy to wykroczeń określonych w art. 77, 78 i 108 Kodeksu wykroczeń, w którym nie tylko zwiększono maksymalną kwotę grzywny z 250 zł do 1.000 zł, ale również obok kary grzywny i nagany dopuszczono także zastosowanie kary ograniczenia wolności za przedmiotowe wykroczenie. Ponadto artykuł 77 kw rozszerzono o § 2, a brzmienie przepisów po zmianie jest następujące:

„art. 77 § 1 Kto nie zachowuje zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2 Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”.

„art. 78 Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.”

„art. 108 Kto szczuje psem człowieka podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.” Należy podkreślić, iż w przypadku tego wykroczenia zrezygnowano całkowicie z limitowania wysokości kary grzywny.

Powyższe jednoznacznie wskazuje, iż dostrzeżony został problem zwierząt wyprowadzanych bez smyczy i kagańca a także tych puszczanych samowolnie. Nie bez znaczenia jest fakt, iż ilość pogryzień ludzi przez psy niestety co roku kształtuje się na tym samym poziomie. Niewątpliwie zwykłymi środkami ostrożności przy trzymaniu zwierząt są właśnie smycz czy kaganiec. Problem wyprowadzania psów przez właścicieli bez zachowania powyższych zasad jest cały czas aktualny i bolesławieccy strażnicy miejscy będą nadal reagować i wyciągać surowe sankcje karne wobec nieodpowiedzialnych właścicieli czworonogów, którzy decydują się na wyprowadzanie psów z naruszeniem powyższego przepisu, tj. bez smyczy, kagańca lub bez żadnej opieki.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites