Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 11:49
Reklama

Ranking segregacji odpadów w gminach

Ranking segregacji odpadów w gminach

Główny Urząd Statystyczny ocenił samorządowe gminy pod względem stopnia segregacji odpadów komunalnych. W powstałym rankingu najwyżej znalazł się Sosnowiec, gdzie segreguje się niemal 100% odpadów, a dokładnie 94,3%. Bolesławiec osiągnął prawie 39-cioprocentowy poziom segregacji. W powiecie bolesławieckim lepiej to wychodzi tylko w Warcie Bolesławieckiej, gdzie ten odsetek wynosi 60%. Najgorzej jest natomiast w gminie Gromadka, gdzie segreguje się tylko 8% odpadów komunalnych.

 

Serwis Samorządowy PAP:

Segregacja śmieci w gminach

Miasto Sosnowiec oraz gminy Rossosz i Konstantynów to trzy samorządy, które uzyskały na koniec 2018 r. ponad 90 proc. poziom segregacji śmieci. W jednej gminie zebrano selektywnie poniżej 1 proc. odpadów. Za GUS publikujemy zestawienie gmin według uzyskanych poziomów selektywnej zbiórki odpadów w relacji do ogółu odpadów komunalnych zebranych w ciągu roku.

Jak wyjaśnił GUS wskaźnik „Odpady komunalne zebrane selektywnie w relacji do ogółu odpadów komunalnych zebranych w ciągu roku" za 2018 r. stanowi udział  procentowy odpadów odebranych/zebranych selektywnie z gospodarstw domowych oraz innych źródeł w całym strumieniu odebranych/zebranych odpadów komunalnych, włączając odpady zmieszane. 

Urząd podkreślił, że wskaźnik ten dotyczy zbiórki selektywnej, a nie procesów przetwarzania odpadów i nie jest wskaźnikiem ilościowym opisującym zjawisko recyklingu. Według GUS dane do wyliczaniu wskaźnika gromadzone są na formularzu M-09 „Sprawozdanie o wywozie i przetwarzaniu odpadów komunalnych”, które składają podmioty prowadzące w ciągu roku sprawozdawczego działalność związaną z gospodarowaniem odpadami – w tym odbieraniem lub zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów komunalnych.

Z danych GUS wynika, że w 2018 r. w Polsce zebrano selektywnie ponad 3,6 mln ton (29 proc. ogółu wytworzonych odpadów komunalnych), co oznacza wzrost ilości tych odpadów o 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

W miastach w 2018 r. zebrano selektywnie 106 kg na mieszkańca, na obszarach wiejskich 76 kg na mieszkańca. Co ciekawe ilość selektywnie zebranych odpadów jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych powiatach i gminach i zależy w dużym stopniu od tego, jak został zorganizowany przez władze lokalne system zbierania tego typu odpadów. 

Z danych GUS wynika, że w 2018 r. trzy gminy (miasto Sosnowiec, Rossosz, Konstantynów) uzyskały ponad 90 proc. poziom selektywnej zbiórki wobec wszystkich zebranych i odebranych odpadów, natomiast w jednej gminie (Prostki, woj. warmińsko-mazurskie) zebrano selektywnie poniżej 1 proc. odpadów.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama