Telewizja Bolesławiec jest lokalną telewizją, powstałą w 1991 roku. Od początku naszą misją jest rzetelne informowanie mieszkańców o tym, co się dzieje w naszym mieście. Można nas oglądać w sieci kablowej UPC Polska (obecnie Play) w 27 miejscowościach Dolnego Śląska, wielkopolskiego i opolskiego, w sieci telewizji rozsiewczej na terenie niemal całego Dolnego Śląska oraz poprzez Internet.
1991 - POCZĄTEK TELEWIZJI
Budowanie Telewizji Lokalnej na początku lat 90-tych to były trudy tworzenia w Bolesławcu czegoś zupełnie nowego i nieznanego. Znamy jej twórców i pierwszy okres działalności, gdy znajdywała swoje miejsce w przestrzeni publicznej i szukała środków komunikacji. Grupa entuzjastów: Bohdan Pieliński, Andrzej Czarciński, Danuta i Czesław Maśliccy, przy wsparciu samorządu miasta założyła Telewizję Samorządową Bolesławiec – jedną z pierwszych lokalnych stacji telewizyjnych w Polsce.
1991 - PIERWSZE AUDYCJE
Nadawanie pierwszych programów telewizyjnych rozpoczęto w 1991 r. Był to obszerny program informacyjny, tworzony w ciągu tygodniu i emitowany dwukrotnie: w środy i w niedziele. Składało się na niego całe mnóstwo informacji czytanych przez lektora. Poza informacjami dziennikarskimi były wśród nich komunikaty różnych instytucji i organizacji. Informacje lektorskie przeplatały krótkie filmowe materiały informacyjne i dłuższe formy reportażowe bądź relacje z miejskich wydarzeń. Poza taki różnorodny blok informacyjny wyłączono z czasem tematykę kulturalną i sportową, które znalazły się w osobnych programach. Kulturalne programy „Pegaz” współtworzyli m.in. Jana Trawniczek i Jerzy Piasecki. Okazjonalne programy, w których m.in. pojawiały się rozmowy ze znanymi osobami z Bolesławca i osobistościami kultury polskiej tworzyła Danuta Maślicka. Sportowe magazyny prowadził dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Zbigniew Samonek, a potem jego pracownicy: Alicja Kamińska i Janusz Baranowski.
1992 - PIERWSZY PROGRAM NA ŻYWO
Już w drugim roku istnienia TLB zaczęła produkować okazjonalnie program na żywo z telefonicznym udziałem widzów. Były to „Studia otwarte”, w których pojawiali się różni goście, a pytania do nich przekazywali telefonicznie telewidzowie. Zapraszano przedstawicieli samorządu i instytucji miejskich albo ludzi, z którymi rozmawiano o aktualnych problemach w mieście. Dla małej telewizji lokalnej było to duże wyzwanie. Skromnymi środkami i kilkuosobowym zespołem ludzi trzeba było zrobić to, co w dużych telewizjach robiły całe sztaby ludzi uzbrojonych „po zęby” w sprzęt studyjny i transmisyjny. Audycja ta kontynuowana była aż do 2003 r.. Ostatnim „Studiem otwartym” była debata na żywo, z pytaniami od telewidzów, która dotyczyła spraw wejście Polski do Unii Europejskiej. Naprzeciw siebie zasiedli wtedy prof. Jerzy Robert Nowak i Dariusz Miliński.
1997 - UTWORZENIE DZIAŁU MARKETINGU
Wraz z nowym podejściem do działania TLB jako spółki, utworzono też dział marketingowy, którego zadaniem było pozyskiwanie reklamodawców, sponsorów dla programów i produkcja reklam. Jego zalążki tworzyła jeszcze w 1997 r. Agnieszka Matczak, obecna szefowa tego działu. Pierwszym i wieloletnim jego szefem był Tadeusz Witek.
1998 - POWSTANIE SPÓŁKI
Radykalna zmiana w jej strukturze nastąpiła w 1998 r., gdy władze miasta zdecydowały się na utworzenie spółki, w której udziały miały objąć: samorząd miejski i właściciel Telewizji Kablowej „Azart-Sat” Leszek Burchardt. To przez sieć tej Telewizji emitowane były programy TLB. Tak też się stało. Miasto objęło 40% udziałów spółki Telewizja Lokalna „Azart-Sat”, a Leszek Burchardt 60%.
1998 - CODZIENNA RAMÓWKA
Pierwszym prezesem tej Telewizji Lokalnej Azart-Sat został Krzysztof Błażejczyk z Jeleniej Góry, a redaktorem naczelnym Elżbieta Tyc, wcześniejsza jej kierowniczka. Szefem rady nadzorczej został Mariusz Herba. Najbardziej widoczną zmianą, której poddano wizerunek nowej Telewizji było wprowadzenie codziennej ramówki z głównym jej elementem czyli serwisem informacyjnym, zawierającym krótkie materiały dziennikarskie. Programy Telewizji były nadal emitowane trzy razy na dobę. Weekendowe wydania zawierały zaś powtórki najciekawszych materiałów z całego tygodnia. Tygodniową ramówkę uzupełniły z czasem cykliczne programy „Odkrywamy historię”, „Metamorfozy” oraz „Plus minus”.
2000 - NOWE PROGRAMY
W 2000 r. redaktorem naczelnym został Bernard Łętowski. W skład stałego zespołu dziennikarskiego wchodziły wówczas: Wioletta Juchaniuk, Katarzyna Biegasiewicz i Izabela Jurasik. Do dwójki kamerzystów (Jan Samerdak, Andrzej Stefańczyk) dołączył Mariusz Miżdal. W tym czasie powstały dwa z flagowych programów Telewizji – „Metamorfozy”, które prowadziła Kasia Biegasiewicz oraz „Odkrywamy historię” (wcześniejszą i bliższą Bolesławca i jego okolic) prowadzone przez Izę Jurasik wraz z Jankiem Samerdakiem i Zdzisławem Abramowiczem. Wtedy też wprowadzono do tygodniowej ramówki „Rozmowę tygodnia”, w której rozmawiano z zapraszanymi gośćmi o aktualnych sprawach. W dziale marketingu ‘wymyślono’ natomiast program kulinarny, który pod różnymi tytułami i z różnymi sponsorami pojawiał się na antenie Telewizji przez wiele lat.
2002 - ZMIANA WIZERUNKU
W 2002 r. redaktorem naczelnym Telewizji został Bogdan Mazurkiewicz. Podjęto wtedy działania, które miały na celu odświeżenie jej wizerunku i formuły. Przeprowadzono m.in. szeroki casting dla kandydatów do pracy dziennikarskiej. Przez redakcję przewijało się też wielu praktykantów i stażystów. Do zespołu kamerzystów-montażystów dołączył Krzysztof Klimek. Natomiast do redakcji powróciła po przerwie Wioletta Juchaniuk, która ponadto zaczęła prowadzić cykliczne programy „Metamorfozy” i „Odkrywamy historię”. Do tygodniowej ramówki weszła też nowa audycja, bazująca na materiałach archiwalnych „Z telewizyjnej taśmoteki”.
2003 - NADAWANIE CYFROWE
W 2003 r. radykalnie unowocześniony został sprzęt. Rejestracja materiałów, ich obróbka, a potem emisja przebiegały już w pełni w cyfrowej postaci. Dało to również możliwość wprowadzenia tzw. „zapętlonej” emisji. Wcześniej produkcje telewizyjne emitowane były za pomocą magnetowidów trzy razy w ciągu dnia. Odtąd emitowano je co godzinę w ciągu całej doby. Dotychczasowe trzy emisje dziennie, które technik emisyjny musiał uruchamiać ręcznie zastąpiła automatyczna, komputerowa emisja dowolnej listy plików filmowych powtarzanych w godzinnej pętli przez całą dobę.
2004 - PIERWSZE NOMINACJE
Od 2004 r. Telewizji brała corocznie udział w ogólnopolskim konkursie dla telewizji lokalnych „To nas dotyczy”, organizowanych przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej. Jurorzy, uznani profesjonaliści w branży telewizyjnej, oceniają w nich produkcje telewizyjne w kilku kategoriach. Niemal w każdej edycji konkursu do dziesiątki najlepszych produkcji w kraju nominowane były serwisy informacyjne Telewizji i dodatkowo któryś z programów cyklicznych bądź okazjonalnych. Wśród tych ostatnich była „Rozmowa tygodnia” i reportaż „Trzy dni kuszenia”.
2006 - NOWA SIEDZIBA
Na początku 2006 r. Telewizja przeniosła się do obecnego swojego lokum, na parterze budynku przy ulicy Asnyka. Dotychczas mieściła się na piątym piętrze biurowca Urzędu Miasta przy placu Piłsudskiego. Dużo wygodniejsza do pracy nowa siedziba ma też wreszcie swój duży szyld. Umiejscowiona na parterze, przy głównej ulicy miasta, jest łatwo dostępna dla wszystkich, którzy chcą przyjść z jakąś sprawą. Nowa siedziba to także nowe studio, lepsze warunki pracy, ale przede wszystkim otwartość dla widzów.
2007 - NAGRODA
W ogólnopolskim konkursie dla telewizji lokalnych „To nas dotyczy” za rok 2007 jeden z odcinków cyklicznego programu „Odkrywamy historię” otrzymał nagrodę „Kryształowego Ekranu”, jako jeden z trzech najlepszych w kraju magazynów telewizyjnych.
2007 - ZMIANA WŁADZ SPÓŁKI
W 2007 r. na trzy miesiące redaktorem naczelnym Telewizji został Dariusz Filistyński. W tym samym roku nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa Telewizji. Nowym prezesem, a zarazem redaktorem naczelnym została Alicja Burchardt-Kubów. Do ramówki telewizyjnej weszły w tym czasie nowe programy: magazyn sportowy „Czas na sport” i magazyn kulturalny „Kolaż” oraz „Wielki świat małych ludzi”. Poza głównym serwisem informacyjnym trzy razy w tygodniu zaczął pojawiać się serwis „Sport wydarzenia”, a raz w tygodniu serwis „Biznes wydarzenia” z informacjami gospodarczymi i program interwencyjny „Patrol”, realizowany wspólnie z Policją i Strażą Miejską. Każdego dnia nadawana jest blisko godzina programu premierowego. Na stałe do zespołu redakcyjnego weszła wtedy Justyna Ratajska, a w 2011 r. – Iga Kołacz.