Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 15:55
Reklama

Wydłużona lista zadań urzędów

Wydłużona lista zadań urzędów

Od dzisiaj urzędy państwowe i samorządowe będą wykonywać więcej zadań związanych z obsługą obywateli niż to było w okresie zamrożeniu wielu aktywności. Jest to cała lista zadań, które określono, jako niezbędne. Są wśród nich rejestracja stanu cywilnego, ewidencja ludności i dowody osobiste, pomoc społeczna, świadczenie usług komunalnych i działanie urzędów pracy. Wszystko to musi się jednak odbywać przy zastosowaniu zasada bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Serwis Samorządowy PAP:

W związku z odmrażaniem gospodarki wydłużona lista zadań urzędów

Od środy 22 kwietnia urzędy będą wykonywać więcej zadań, związanych z obsługą obywateli, niż dotąd - zakłada poprawka wprowadzona do rządowego rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

W sobotę zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który debatował o harmonogramie "odmrażania" państwa w związku z epidemią koronawirusa. W poniedziałek wchodzi w życie pierwszy etap tego harmonogramu.

Opublikowano rozporządzenie dotyczące częściowego znoszenia ograniczeń
"Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przychylił się podczas sobotniego posiedzenia do wniosku ministra spraw wewnętrznych i administracji, aby uruchomić niezbędną obsługę dla obywateli w administracji publicznej, w tym administracji samorządowej. Odbędzie się to przy zachowaniu wysokich wymogów sanitarnych" – poinformował w PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak dodał, w związku z tym do projektu rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem została wprowadzona poprawka.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker przypomniał w rozmowie z PAP, że w związku z epidemią zadania urzędów były dotąd ograniczone wyłącznie do wykonywania zadań niezbędnych dla obywateli.

Przyjęta do rozporządzenia poprawka dokładnie określa, jak poinformował Szefernaker, co należy rozumieć jako "zadania niezbędne". Są to zadania związane z: rejestracją stanu cywilnego; ewidencją ludności i dowodami osobistymi; pomocą społeczną; świadczeniem usług komunalnych; działaniem urzędów pracy, w tym w przedmiocie wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2; wydawaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych; decyzjami architektoniczno-budowlanymi i innymi, związanymi z inwestycjami, np. dotyczącymi ochrony środowiska.

"Te zadania najpóźniej od środy wszystkie urzędy administracji publicznej powinny realizować" - zaznaczył Szefernaker.

"Duża część urzędów do tej pory wykonywała część z tych obowiązków, ale niektóre z tych zadań nie wszędzie były wykonywane. Chcemy więc, aby te zadania były jednolite w skali kraju" - dodał.

Przepis ma obowiązywać od środy 22 kwietnia, by dać urzędom jakiś czas na wznowienie zadań. "Przepis rozporządzenia zakłada też, że urzędy muszą oczywiście zachowywać zasady bezpieczeństwa. Jesteśmy jednak przekonani, że kierownicy urzędów będą najlepiej wiedzieli, jak to bezpieczeństwo obywatelom zapewnić" - powiedział wiceszef MSWiA.

Szefernaker dodał, że poprawka do rozporządzenia to m.in. efekt wniosków wpływających od obywateli i inwestorów. 

pś/ rbk/ mp/


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama