Ludzie borykają się obecnie z kryzysem COVID-19, ale w świecie dzikich zwierząt życie toczy się zgodnie z naturalnymi cyklami. I tak w Dolinie Baryczy, gdzie prowadzony jest projekt ratowania i zasiedlania sokołów wędrownych w sztucznych gniazdach, wspierany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, wykluły się dwa sokole pisklaki. To potomkowie Zdenki i Borka, których gniazdo można śledzić on-line.
https://youtu.be/IwAjp0idipc
Komunikat WFOŚiGW we Wrocławiu:
Narodziny dwóch sokołów wędrownych w Dolinie Baryczy! Zobacz zdjęcia
maluchów w gnieździe
Pierwszy pisklak wykluł się wczoraj w Dniu Ziemi. Drugi dzisiaj rano. To na razie puszyste, piszczące kulki, ale wyrosną z nich skrzydlate drapieżniki, które podczas polowania mogą rozwijać prędkość ponad 300 km na godzinę. Projekt ratowania i zasiedlania sokołów wędrownych w sztucznych gniazdach, wspierany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przynosi dobre efekty.
Przyrodnicy oceniają, że młode ptaki spędzą w gnieździe do 6 tygodni. Potem je opuszczą, aby pod czujnym okiem rodziców nauczyć się samodzielnie polować. W sztucznym gnieździe zawieszonym na drzewie w lasach w okolicach Żmigrodu są jeszcze dwa jajka, które dogląda para sokołów: Zdenka i Borek. Te imiona nadali im w konkursie internauci, którzy dzięki zamontowanej kamerze licznie podglądają życie sokolej rodziny na żywo. To nie tylko eko-edukacyjne „reality show” dostępne przez całą dobę w internecie, ale przede wszystkim ważny projekt ochrony dolnośląskiej przyrody. - Nowe lęgi potwierdzają, że sokoły wędrowne w Polsce i na Dolnym Śląsku dzięki pomocy człowieka znalazły dobre warunki do życia - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
- To jeden z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Nadrzewna populacja europejska tego drapieżnika całkowicie wyginęła w latach 60-tych – dodaje.
W nadrzewnej "kawalerce" na początku tego roku zamieszkała para młodych sokołów. Samica wykluła się na skale w Czechach w 2018 r. a samiec wykluł się kilkanaście kilometrów dalej od obecnego gniazda rok wcześniej. – Fundusz od lat wspiera akcję reintrodukcji sokołów wędrownych na Dolnym Śląsku. Tylko w 2019 roku sprowadzono łącznie na Dolny Śląsk 24 ptaki z Czech i krajowych hodowli – mówi Bartłomiej Wiązowski, Wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu. Sokoły są wypuszczane do sztucznych gniazd w żmigrodzkich lasach. WFOŚiGW we Wrocławiu udzielił dotacji na ubiegłoroczną akcję w wysokości ponad 100 tys. złotych. Od początku akcji prowadzonej od 2010 r. przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" wypuszczono w naszym regionie 187 sztuk tych skrzydlatych drapieżników. W ostatnich trzech latach projekt zaczyna przynosić pierwsze sukcesy. Od 2016 roku wyległo się w naszym regionie 15 sokołów. W zeszłym roku przyrodnicy stwierdzili w Polsce tylko 9 zasiedlonych, nadrzewnych gniazd przez sokoły wędrowne, w tym jedno na Dolnym Śląsku.
Dlaczego te drapieżniki wyginęły w Polsce? - Jeszcze na początku XX wieku sokół wędrowny występował w całym kraju. Do zagłady tych ptaków przyczyniło się do m.in. zatrucie środowiska szkodliwą chemią – mówi Sławomir Sielicki, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". - Pescytyd DDT po dostaniu się do organizmów ptaków, nie był z nich wydalany i kumulował się w ich tkankach – dodaje. Zaburzał on gospodarkę wapnem co skutkowało tym, że składne jaja miały zbyt cienkie skorupki, które pękały po ciężarem wysiadującej je samicy. DDT od 1976 r. nie jest już stosowany w Polsce.
Kamera z transmisją na żywo z gniazda:
http://webcam.peregrinus.pl/pl/dolina-baryczy?fbclid=IwAR2ELmDOXyHs9zF77fPxE_4Q0pt3yHSdbEqL4Rg8QEF2PCFL-omfhR10nVU
Uwaga: mogą być przejściowe problemy z dostępnością strony, internauci obserwujący narodziny sokołów mocno przeciążyli łącze…
Zapisy ważnych momentów z życia sokolej rodziny:
Sokoły wędrowne Dolina Baryczy 2020.04.21 - Narodziny pierwszego
maluszka
https://www.youtube.com/watch?v=6thDOWd2X34&feature=emb_logo&fbclid=IwAR0pIuTTBoTsYvMmUoLCcuAreGRVD-sgwjXZAGPM_pKuK7xmm1AqKfYvaug
Sokoły wędrowne Dolina Baryczy 2020.04.23 - Sokół Borek przejmuje
opiekę
https://www.youtube.com/watch?v=IwAjp0idipc
z poważaniem
Robert Borkacki
Główny specjalista ds. informacji i promocji
WFOŚiGW we Wrocławiu
tel. 601 58 13 58
ul. Jastrzębia 24
https://wfosigw.wroclaw.pl/
Komentarze