Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał nieodpłatnie samorządowi województwa dolnośląskiego 22 hektary gruntów przy ulicy Kosmonautów na wrocławskich Żernikach, na których powstanie nowy szpital onkologiczny dla całego regionu. Poza szpitalem i obiektami technicznymi znajdą się tam tereny rekreacyjne i parking na 1800 samochodów. Obecnie wyłaniany jest wykonawca programu funkcjonalno-użytkowego dla nowego szpitala. W szpitalu znajdzie się 700 łóżek, a koszt jego budowy oszacowano na 700 mln zł.
Komunikat UMWD we Wrocławiu:
Powstaje nowy szpital onkologiczny
Ponad 22ha ziemi wartej przeszło 18,5 miliona złotych przekazał dziś nieodpłatnie samorządowi województwa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Już niebawem ruszy w tym miejscu budowa nowego szpitala onkologicznego. W uroczystym podpisaniu aktu notarialnego uczestniczyli Premier RP Mateusz Morawiecki oraz marszałek Cezary Przybylski.
- Jesteśmy w trakcie procedury wyłaniania wykonawcy programu funkcjonalno - użytkowego dla nowego szpitala. To dokument, dzięki któremu generalny wykonawca - którego wybierzemy w odrębnym postępowaniu - zyska precyzyjne informacje w zakresie projektu i samej budowy szpitala – mówi marszałek Cezary Przybylski. – Dziś staliśmy się właścicielem działki, na której powstanie szpital – to kluczowe dla całego procesu inwestycyjnego – dodaje marszałek.
Samorząd właścicielem działki pod nowy szpital onkologiczny
Działka, na której powstanie nowy szpital zlokalizowana jest przy zbiegu ulicy Kosmonautów i Trasy Stabłowickiej na wrocławskich Żernikach. Taka lokalizacja zapewnia dobre skomunikowanie zarówno z miastem, jak i z całym województwem dolnośląskim dzięki możliwości dojazdu z trzech stron i bliskości autostrady A4 i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.
Oprócz szpitala powstaną w tym miejscu obszary zieleni i rekreacji dla pacjentów oraz parking na około 1800 pojazdów wraz z drogami dojazdowymi oraz obiekty techniczne. Projekt Nowego Szpitala Onkologicznego w zakresie samej lokalizacji szpitala na działce, jak i rozplanowania jego funkcji, zakłada możliwość późniejszej rozbudowy wynikającej ze zmieniających się potrzeb.
Budowa Nowego Szpitala Onkologicznego jest jednym z priorytetów inwestycyjnych dla Samorządu Województwa w obecnej kadencji. Działalność medyczna placówki będzie prowadzona w ramach tzw. unitów, czyli obszarów wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu chorób określonych organów, np.: nowotwory piersi, nowotwory układu moczowego, nowotwory płuc, pulmonologia nieonkologiczna czy hematologia.
- Decyzja o przekazaniu gruntów otwiera przed nami kolejny etap, jakim jest możliwość ubiegania się o wsparcie finansowania naszej inwestycji z budżetu Państwa. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Zdrowia w tej sprawie – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. - Po przejęciu gruntu jesteśmy też gotowi do złożenia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego – dodaje.
Nowoczesne Centrum Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczne
Dzięki projektowi powstanie silny ośrodek onkologiczny, zapewniający z jednej strony kompleksową opiekę (diagnostykę, terapię i rehabilitację) pacjentom cierpiącym na schorzenia nowotworowe, z drugiej zaś rozwój działalności dydaktycznej oraz naukowo – badawczej. Szpital pomieści maksymalnie 700 łóżek, a koszt jego budowy (wraz z wyposażeniem) szacowany jest na około 700 mln zł. Powstanie blok operacyjny na 10-12 sal, w których rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów. Nowe DCO powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Dolnośląskiego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka. Docelowo przeniesione zostaną do nowego obiektu wszystkie oddziały, poradnie i pracownie Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc.
Komentarze