Bolesławieckie Muzeum Ceramiki udostępniło na swojej witrynie internetowej fotografie miejskiej starówki z początku lat 60-tych ubiegłego wieku. Wykonał je Fritz Winzker, przedwojenny mieszkaniec Bolesławca. Pokazują one Stare Miasto z okresu tuż po jego odbudowie. Jest na nich m.in. nieistniejący hotel "Piast", który mieścił się w wyburzonej w latach 70-tych kamienicy, a w którym Winzker zatrzymał się w trakcie pobytu w mieście.
Komunikat Muzeum Ceramiki w Bolesławcu:
Kamienice bolesławieckiego Rynku w latach 60. XX w.
W albumie zatytułowanym Bolesławiec in den Jahren 1962-1977 mit den Augen eines ehemaligen Bunzlauers, autorstwa Eberharda i Hansa-Christiana Winzkerów, obecnie w zbiorach Haus Schlesien w Königswinter-Heisterbacherrott (wcześniej w kolekcji Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg), znajduje się fotorelacja z przyjazdu Fritza Winzkera do Bolesławca.
Po raz pierwszy F. Winzker wraz z żoną i córką przyjechali do swego rodzinnego miasta w 1962 r. Zatrzymali się w hotelu „Piast”, znajdującym się w jednej z rynkowych kamienic. Przed wojną F. Winzker posiadał zakład stolarski przy Goldberger Straße 1b (budynki te nie istnieją, obecnie w tym miejscu znajdują się bloki przy ul. Tadka Jasińskiego). Z Bolesławca wyjechał wraz z rodziną 10 lutego 1945 r., tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej do miasta.
Jak bolesławiecki Rynek wyglądał po zakończeniu II wojny światowej możemy zobaczyć na zdjęciach pierwszych osiadłych w mieście polskich fotografów – Rudolfa i Alojzego Skorupów https://muzeum.boleslawiec.pl/rudolf-i-alojzy-skorupa-pierwsi-powojenni-boleslawieccy-fotografowie/. Odbudowę zniszczonych kamienic rozpoczęto w 1955 r. na podstawie dokumentacji budowlanej przygotowanej przez architektów z Biura Projektów Budownictwa Miejskiego we Wrocławiu „Miastoprojekt”: inż. Wiesławę Gelbert (Rynek 1–5), inż. Ferdynanda Skomorowskiego (głównego projektanta Starego Miasta) i inż. Zbigniewa Pawłowicza (Rynek 7–14), inż. F. Skomorowskiego i inż. Czesława Oleksego (Rynek 15–23), inż. F. Skomorowskiego (Rynek 24–27). W 1957 r. kontynuowano prace na podstawie projektów inż. F. Skomorowskiego i inż. W. Karbownika (Rynek 36–39), inż. F. Skomorowskiego (przebudowa kamienic Rynek 29–35). W 1958 r. przebudowano Rynek 6 nad Bramą Piastowską na podstawie dokumentacji opracowanej przez Walentynę Smerekową. Kamienice otynkowano w latach 1959–1960.
Na kolorowych zdjęciach F. Winzkera z lat 60. XX w. możemy zatem zobaczyć jedne z pierwszych ujęć odbudowanej zabudowy Rynku. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.
Komentarze