Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 05:40
Reklama

"Gmina Dobra do Życia"

"Gmina Dobra do Życia"

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Portal Samorządowy PAP opublikował wyniki ogólnopolskiego rankingu gmin samorządowych "Gmina Dobra do Życia". Sklasyfikowano w nim 2477 gmin z całego kraju pod względem wskaźnika jakości życia. Zwyciężył łódzki Kleszczów, a najwyżej notowaną gminą na Dolnym Śląsku zostały Kobierzyce, zajmując szóstą pozycję. Najwyżej notowana gmina w powiecie bolesławieckim to gmina wiejska Bolesławiec - 263 miejsce. Miasto Bolesławiec zajęło 653 miejsce. Wyżej od miasta notowane są gminy Osiecznica - 320 miejsce i Gromadka - 507 miejsce.

Serwis Samorządowy PAP:

Gmina wiejska Bolesławiec - punkty: 56,51 - miejsce w rankingu: 263
Osiecznica                                                55,80                                        320
Gromadka                                                54,45                                        507
Miasto Bolesławiec                                 53,61                                        653
Warta Bolesławiecka                              52,97                                       785
Nowogrodziec                                         51,92                                         1034

Gmina Dobra do Życia 2023 – pełne wyniki rankingu

Publikujemy pełne wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” z wartością Wskaźnika Jakości Życia dla każdej z 2477 gmin w Polsce.

W połowie listopada ubiegłego roku Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki trzeciej edycji rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Wręczyliśmy wówczas nagrody gminom, które osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia, i opublikowaliśmy tabele, podając 50 najlepszych gmin w każdym województwie.

Od tego czasu nie ma tygodnia, by nie wpływały do nas kolejne prośby od samorządów, które znalazły się poza swoją „pięćdziesiątką”, o udostępnienie pełnych wyników. Zdecydowaliśmy więc uczynić zadość tym oczekiwaniom i opublikować wartość Wskaźnika Jakości Życia dla każdej gminy. Dane znajdą Państwo w załączniku pod artykułem.

Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

„Wskaźnik jakości życia nie jest aż tak bardzo mocno zróżnicowany. Gminy w tych najniższych poziomach jakości życia i w tych najwyższych oddalone są od siebie o 20-30 proc. To dobry znak” – komentował podczas gali prof. Śleszyński.

Wyniki rankingu ogłaszaliśmy w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Laureatami pierwszych miejsc zostały w 2023 r.: Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin, Kleszczów.

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników cząstkowych. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska, wydatki inwestycyjne, jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce. Więcej o metodologii w załączonym raporcie.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama