Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę szpitali, które zakwalifikowały się do Krajowej Sieci Onkologicznej w latach 2024-2026. Zakwalifikowane placówki będą mogły wnioskować o dofinansowanie z KPO. Bolesławiecki Szpital św. Łukasza nie znalazł się wśród nich, ale jest ośrodkiem kooperacyjnym. Poza szpitalem takimi ośrodkami będą też bolesławiecki szpital wojewódzki oraz Centrum Specjalistyczne Biomed.
Serwis Samorządowy PAP:
Które szpitale zakwalifikowały się do Krajowej Sieci Onkologicznej? NFZ opublikował listę
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę szpitali, które zakwalifikowały się do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) w latach 2024-2026. Zakwalifikowane placówki będą mogły wnioskować o dofinansowanie z KPO.
Zakwalifikowane placówki zostały podzielone według ściśle określonych kryteriów na specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego SOLO i placówki kooperacyjne. Placówki SOLO to szpitale, w których dostępne są m.in. leczenie zabiegowe chirurgiczne, radioterapia onkologiczna i chemioterapia. Placówki kooperacyjne udzielają natomiast świadczeń ambulatoryjnych.
Zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej podmioty medyczne mają świadczyć kompleksową opiekę onkologiczną w zakresie diagnostyki, leczenia i monitorowania stanu zdrowia pacjentów. Leczenie w placówkach zakwalifikowanych do KSO ma przebiegać według ściśle określonych standardów zapewniając pacjentom opiekę na tym samym poziomie niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Jak poinformowało ministerstwo, kwalifikacja do KSO nie wpłynie też na poziom finansowania szpitali przez NFZ.
„Pozwoli jednak (po ocenie wskaźników jakości opieki onkologicznej) przypisać im współczynniki korygujące, które będą motywowały do realizacji opieki onkologicznej najwyższej jakości – niezależnie od poziomu SOLO” – przekazał resort.
Dofinansowanie leczenia onkologicznego z KPO
Świadczeniodawcy zakwalifikowani do Krajowej Sieci Onkologicznej będą mogli ubiegać się dodatkowo o dofinansowanie na onkologię z Krajowego Planu Odbudowy. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, łączna wartość dofinansowania to prawie 5,5 mld zł.
„Środki otrzymają podmioty zakwalifikowane do poszczególnych poziomów SOLO. Zostaną przeznaczone na inwestycje sprzętowe i budowlano-remontowe (związane z udzielaniem świadczeń onkologicznych” – przekazał resort.
Webinarium informacyjne dla placówek, które zakwalifikowały się do Krajowej Sieci Onkologicznej i chcą pozyskać dodatkowe środki z KPO, odbędzie się 1 sierpnia w godz. 13.00 – 14.30. Wszystkie zakwalifikowane placówki otrzymają od NFZ link do spotkania.
Lista placówek zakwalifikowanych do Krajowej Sieci onkologicznej na lata 2024 -2026 dostępna jest TUTAJ.
mc/
Komentarze