W minioną sobotę odbył się w Operze Wrocławskiej piętnasty Festiwal Tradycji Dolnego Śląska. Na scenie wystąpiło 16 zespołów ludowych z Dolnego Śląska, które zaprezentowały swój dorobek artystyczny. Wśród nich był Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Repertuar Festiwalu był przekrojem ludowych tradycji muzycznych, przywiezionych na Dolny Śląsk z różnych regionów Polski oraz Europy.
Komunikat UMWD we Wrocławiu:
XV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska za nami
W minioną sobotę, 7 grudnia, odbył się w Operze Wrocławskiej piętnasty Festiwal Tradycji Dolnego Śląska, którego gospodarzem była Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego – Natalia Gołąb.
Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Bogusław Wijatyk - Dyrektor Generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Artur Jurkowski - Wicewojewoda Dolnośląski, Radosław Zysnarski – Pełnomocnik Marszałka ds. Aktywizacji Środowisk Lokalnych, Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele instytucji rolniczych i jednostek samorządu terytorialnego. Na deskach Opery Wrocławskiej wystąpiło 16 zespołów ludowych z Dolnego Śląska, które zaprezentowały swój dorobek artystyczny. Repertuar Festiwalu to prawdziwy przekrój ludowych tradycji muzycznych, przywiezionych na Dolny Śląsk z różnych regionów Polski oraz Europy. Festiwal poprowadziła Małgorzata Majeran-Kokot z Polskiego Radia Wrocław, przybliżając publiczności sylwetki zespołów i w skrócie opowiadając historie ich powstania. Żywa, skoczna muzyka, przepiękne haftowane stroje, radosne tańce, ludowe pieśni i przyśpiewki to elementy dolnośląskiego folkloru i tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie przez mieszkańców wsi.
- To wyjątkowe wydarzenie powstało po to, by przybliżać tradycyjną kulturę ludową mieszkańcom miast. To coś więcej niż koncert, to żywe opowiadania oraz podróż przez czas i emocje. Festiwal Tradycji Dolnego Śląska stał się symbolem tego, jak głęboko zakorzenione są w nas ludowe pieśni i obrzędy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Festiwal jest nośnikiem pamięci kulturowej naszych przodków, a repertuar stanowi przekrój tradycji muzycznych przywiezionych na Dolny Śląsk z różnych regionów Polski, a nawet z różnych stron świata – z czego możemy być niezwykle dumni - mówiła Członkini Zarządu Natalia Gołąb.
Zaangażowanie, radość i pasja zespołów występujących na scenie oraz widownia wypełniona po brzegi i nagradzająca każdy występ gromkimi brawami są najlepszymi dowodami na to, że kultura ludowa naszego regiony jest niezwykle ważna dla budowy i zachowania tożsamości dolnośląskiej wsi. O sukcesie Festiwalu świadczy ogromna popularność wydarzenia wśród widzów. Tradycja i folklor są prawdziwym skarbem Dolnego Śląska, który należy kultywować i promować dla przyszłych pokoleń.
Komentarze