Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 05:40
Reklama

Podejrzany, oskarżony, osoba podejrzana – czyli kto jest kim w postępowaniu karnym

Na różnych etapach postępowania karnego osoba jest określana mianem „podejrzanego"lub „oskarżonego". Osoby, które nie rozumieją prawa, często używają tych terminów zamiennie, co jest błędne. Prawne definicje Oskarżonych i Podejrzanych zawarte są w przepisach Kodeksu postępowania karnego (Dz.U.2022.1375 t.j.) w art. 71. Natomiast „podejrzany"nie jest stroną postępowania karnego.
  • 07.03.2023 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Podejrzany, oskarżony, osoba podejrzana – czyli kto jest kim w postępowaniu karnym

Definicja podejrzanego - kodeks postępowania karnego 

W myśl art. 71 § 1 k.p.k. za podejrzanego uważa się osobę, wobec której wydano decyzję o postawieniu zarzutów albo której przedstawiono zarzuty, w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego. Powyższe odbywa się w postępowaniu przygotowawczym, najczęściej w obecności prokuratora lub policjanta. Podejrzani mają prawo m.in. do.: 

  • odmowy wyjaśnienia sprawy oraz ewentualnego złożenia wyjaśnień na dalszym etapie postępowania; 
  • złożenia pisemnego wniosku o uzasadnienie zarzutów; 
  • pomocy obrońcy, w tym obrońcy z urzędu; 
  • wglądu do akt postępowania; 
  • bezpłatnej pomocy tłumacza. 

Podejrzany a osoba podejrzana - Kodeks postępowania karnego 

W przepisach k.p.k nie ma zwartej legalnej definicji osoby podejrzanej. Osoba podejrzana to osoba, która jest podejrzana o popełnienie określonego przestępstwa, co oznacza, że domniemywa się, że popełniła określone przestępstwo, ale nie została jeszcze oskarżona o to przestępstwo. Podejrzany nie jest stroną postępowania karnego. Literatura wskazuje kryteria wyróżniania osoby podejrzanej. Tymi kryteriami są: brak elementu formalnego, tj. wskazanie konkretnej osoby, której dotyczy zarzut oraz obecność elementu faktycznego, tj. danych co najmniej uzasadniających przestępstwo. 

Oskarżony 

W myśl art. 71 § 2 k.p.k. oskarżony to osoba, wobec której wniesiono oskarżenie do sądu lub prokurator wystąpił z wnioskiem, o którym mowa w art. 335 § 1 k.p.k lub wnioskiem o warunkowe zawieszenie postępowania. Jeżeli ustawa posługuje się pojęciem „oskarżonego"w znaczeniu ogólnym, odpowiednie przepisy stosuje się również do podejrzanych (art. 71 § 3 kpk). Jeśli chodzi o prawa i obowiązki oskarżonego w postępowaniu sądowym, to co do zasady są one takie same jak podejrzanego w postępowaniu przygotowawczym, z tą różnicą, że pozwany ma nieograniczony dostęp do akt procesowych - wynika to z zasady jawności. Oskarżeni mają prawo m.in. do: 

  • obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy adwokata, w tym obrońcy z urzędu; 
  •  składania/odmowy składania wyjaśnień, odmowy odpowiedzi na pytania; 
  • złożenia wniosku o przeprowadzenie dowodu 
  •  udziału w postępowaniu dowodowym; 
  •  odwołania się od decyzji sądu. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawa lub skorzystać z usług profesjonalisty, zapraszamy na adwokatgolebiowski.pl

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama