Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 06:32
Reklama

Czym jest ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny

Zapewne nie jedna osoba znalazła się w sytuacji, w której nie miała możliwości dochodzenia swoich roszczeń od sprawcy zdarzenia drogowego. Należy wtedy zwrócić się po pomoc do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
  • 05.07.2021 16:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny

 

Czemu służy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny funkcjonuje w celu zaspokajania roszczeń osób, które zostały poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych a które nie mogą dochodzić odszkodowania od sprawcy zdarzenia. Przyczyną tego może być jego ucieczka z miejsca wypadku lub brak wykupionego obowiązkowego OC. Dla poszkodowanego jest to bardzo niekomfortowa sytuacja.

Dzięki UFG ma on szansę otrzymać finansową rekompensatę, która pokryje koszty naprawy mienia lub leczenia. UFG działa w oparciu o ustawę o Ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych. Jego istnienie jest często jedyną szansą dla tych osób, które są ofiarami czyjejś lekkomyślności.

Kto jest członkiem UFG i jaki jest zakres jej działania?

Obowiązkowo członkami UFG są firmy ubezpieczeniowe (krajowe i zagraniczne), które na terenie Polski prowadzą działalność ubezpieczeniową w zakresie:

  • obowiązkowego ubezpieczenia OC właścicieli pojazdów mechanicznych,

  • obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rolników.

Firmy te pokrywają koszty funkcjonowania UFG, odprowadzając do niego 1,3% składek, zebranych ze sprzedaży ubezpieczeń OC (komunikacyjnych i rolniczych). DO zadań UFG należy natomiast:

  • zaspokajanie roszczeń osób poszkodowanych, którym szkodę wyrządziła osoba nieposiadająca obowiązkowego ubezpieczenia OC,

  • zaspokajanie roszczeń w sytuacji, w której ubezpieczyciel ogłosi upadłość i stanie się niewypłacalny,

  • kontrolowanie właścicieli pojazdów, czy posiadają wykupione OC.

Kiedy zgłosić się do UFG?

Jako poszkodowani możemy zgłosić się do UFG, jeśli nie mamy możliwości dochodzenia swoich roszczeń od sprawcy wypadku. W tej sytuacji możemy domagać się rekompensaty od UFG, gdy doszło do powstania szkody na:

  • osobie – jeśli wyrządził ją właściciel lub kierowca pojazdu mechanicznego, którego tożsamości nie ustalono,

  • mieniu – jeśli w wyniku zdarzenia nastąpiła śmierć jednego z uczestników zdarzenia lub rozstrój jego zdrowia, trwający dłużej niż 14 dni a sprawca pozostaje nieznany,

  • na osobie i mieniu – gdy sprawca zdarzenia nie posiada obowiązkowego OC.

Pamiętajmy jednak, że jeśli posiadamy ubezpieczenie AC to w pierwszej kolejności musimy starać się o pokrycie kosztów z tego tytułu. Jeśli wypłata odszkodowania nie wystarczy na pokrycie szkody, UFG wyrówna brakującą część.

Do UFG możemy też zgłosić się, jeśli firma ubezpieczeniowa w której mamy OC, stała się niewypłacalna. Zostaniemy wtedy objęci ochroną na okres 90 dni. Po tym terminie musimy jednak wykupić nowe OC.

Co jeszcze oferuje UFG?

UFG może kontrolować właścicieli pojazdów, sprawdzając czy wykupili obowiązkowe OC. Jeśli ustali że tak nie jest, nakłada karę finansową. Na stronie UFG natomiast, kierowcy mogą sprawdzić czy samochód, który np. zamierzają kupić, jest ubezpieczony. To bardzo przydatna informacja, wiele mówiąca o sprzedawcy.

Na stronie UFG istnieje także możliwość pozyskania informacji o przebiegu ubezpieczeń OC pojazdu oraz o historii szkód, pokrywanych z ubezpieczeń komunikacyjnych. Informacje te zdobędziemy składając odpowiedni wniosek.

Jak zwrócić się o pomoc do UFG?

Szkodę możemy zgłosić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym kupiliśmy polisę lub w każdym innym, które posiada w swojej ofercie polisy OC. Ubezpieczyciel nie może odmówić nam przyjęcia wniosku a dodatkowo musi wziąć na siebie przeprowadzanie procesu odszkodowawczego.

Ubezpieczyciel przekazuje złożoną przez nas dokumentację do UFG, który ma 30 dni na podjęcie decyzji o wypłacie finansowej rekompensaty. Często jest ona jedyną szansą dla poszkodowanego na finansowe zrekompensowanie poniesionych strat.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama