Kalkulator brutto netto – co policzy?
Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji, jaką jest kalkulator wynagrodzeń brutto netto. Znajdziesz go na stronach internetowych. Jest to pomocne narzędzie, pozwalające znaleźć odpowiedź na pytanie, ile faktycznie otrzymasz „na rękę”. Zwykle wpisuje się zakładaną kwotę brutto, zaznacza odpowiednie rubryki (np. wiek, odprowadzane składki, inne umowy itp.), a kalkulator wskazuje zarobki brutto netto. Dzięki niemu, będziesz mógł przewidzieć, ile wyniesie Twoje wynagrodzenie za pracę, a jaka część przeznaczona jest na inne składki, typu ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Kalkulator brutto netto to nie tylko przydatne narzędzie dla pracowników chcących obliczyć, ile faktycznie zarobią, ale również dla pracodawców. Chętnie korzystają z niego w opracowaniu biznesplanu czy zatrudnianiu nowych osób do firmy.
Zarobki netto, skąd ta kwota?
A jeśli już o składkach mowa, to kwota netto wynagrodzenia jest zwykle niższa ze względu na odprowadzane przez pracownika i pracodawcę składki z tytułu umowy. Są to ubezpieczenia zdrowotne i społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe), zaliczka na podatek dochodowy czy inne potrącenia (takie jak dobrowolne składki na grupowe ubezpieczenie na życie, karta sportowa czy zakładowy fundusz pracy). Są jednak wyjątki. Np. studenci do 26 roku życia, z tytułu wykonywanej umowy, otrzymują całą wartość, tzn. u nich brutto = netto. Warto dodać, że wspomniany podatek dochodowy, płaci się od każdej umowy – nawet o dzieło lub zlecenia.
Jak widać, nie warto do końca sugerować się kwotą wpisaną na umowie, ponieważ zwykle nie jest ona adekwatna do tego, co rzeczywiście dostanie się „na rękę”. W dokładnym obliczeniu ostatecznej kwoty pomoże kalkulator wynagrodzeń.