Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 16:06
Reklama
Samorząd lokalny

Buk z Dalkowa

Buk z Dalkowa

Źródło: UMWD Wrocław

Trwa Konkurs Europejskie Drzewo Roku. Bierze w nim udział piętnaście okazów, które zwyciężyły w krajowych plebiscytach. Polskę reprezentuje dolnośląski 300-letni buk, rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie, nazywany Sercem Wzgórz Dalkowskich. Do 24 lutego można oddawać swoje głosy na polskie drzewo, które jednocześnie prezentuje cuda natury naszego regionu: www.treeoftheyear.org/vote/heart-of-the-dalkowski-hills

Komunikat UMWD we Wrocławiu:

Dolnośląski reprezentant Polski, czyli buk z Dalkowa w European Tree of the Year

Majestatyczny, magiczny, historyczny – dolnośląski buk w europejskim finale!

W tegorocznym konkursie na najciekawsze europejskie drzewo 2025 roku bierze piętnaście okazów, które zwyciężyły w krajowych plebiscytach.

Polskę dumnie reprezentuje dolnośląski 300-letni buk, rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie, nazywany Sercem Wzgórz Dalkowskich.

Drzewo roku

Plebiscyt odbywa się po raz 15. i potrwa do 24 lutego. Zachęcamy do oddawania głosów na polskie drzewo, które jednocześnie prezentuje cuda natury naszego regionu: https://www.treeoftheyear.org/vote/heart-of-the-dalkowski-hills

Podczas głosowania wybieramy dwa drzewa spośród 15 finalistów. Każdy może zagłosować tylko jeden raz ze swojego adresu e-mail.

–  Konkurs Europejskie Drzewo Roku pozwala odkrywać drzewa z historią na całym kontynencie. Dolny Śląsk może się poszczycić wspaniałym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. To dla nas przyjemność, że drzewo z naszego regionu rozsławia dolnośląskie cuda natury w świecie. Zachęcamy, by docenić buk z Dalkowa i dołożyć swoją cegiełkę do promocji Dolnego Śląska oraz jego wspaniałych naturalnych skarbów – zachęca Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dolnośląski buk to nie tylko wspaniały pomnik przyrody, ale jak na nasz region przystało drzewo z legendą, najpiękniejszą, bo o spełnionych marzeniach.

– Nazywamy go „Sercem Wzgórz Dalkowskich” z trzech powodów: po pierwsze – rośnie w centralnej części Wzgórz Dalkowskich, po drugie – jego liście przybierają wiosną kolor czerwony, czyli symboliczny kolor serca. Po trzecie – najważniejsze – pod swoimi gałęziami jednoczy ludzi. Odbywają się tu koncerty, spotkania czytelnicze i katolickie Msze Święte oraz nabożeństwa. W warsztatach z hortiterapii organizowanych tu przez naszą fundację wzięło udział już ponad 5000 osób. Kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży skorzystało z udziałem buka z zajęć z edukacji ekologicznej. Turyści, myśląc o własnych marzeniach, wrzucają łupinki bukowe do dziury w drzewie, bowiem krąży legenda, że drzewo to spełnia marzenia – mówi Anna Gomułka, prezes Fundacji na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie.

Głosowanie przez cały czas jest tajne i nie będziemy mogli zobaczyć, ile głosów mają poszczególne drzewa. Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 marca podczas ceremonii European Tree of the Year 2025 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Cuda natury na podium

Polskie drzewa wyróżniły się w tym europejskim plebiscycie. W 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, w 2022 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej, w 2023 roku zwycięzcą został Dąb Fabrykant z Łodzi, a co najbardziej istotne dla naszego regionu w 2024 roku pierwsze miejsce zdobył Buk Serce Ogrodu z Arboretum w Wojsławicach. Dziś chcemy zatrzymać miejsce pierwsze w regionie. Wszystkie drzewa biorące udział w konkursie mają swoje numery. Polskie drzewo Serce Wzgórz Dalkowskich – Heart of the Dalkowskie Hills otrzymało nr 2. Ten 300-letni pomnik przyrody to buk pospolity odmiany purpurowej (Fagus sylvatica 'Atropunicea’). Rośnie w zabytkowym parku przy XVI wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce w województwie dolnośląskim. Gramy o utrzymanie tytułu dla najwspanialszego drzewa kontynentu. Razem możemy sprawić, że najpiękniejsze europejskie drzewo na dobre zakorzeni się na Dolnym Śląsku!

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama