Serwis Samorządowy PAP:
Jednak nie. Wojewoda wielkopolski: uchwały ws. szczepień i miejskich żłobków – nieważne
Wojewoda wielkopolski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwał Rady Miasta Poznania, zgodnie z którymi wykonanie obowiązkowych szczepień byłoby warunkiem dostania się do miejskiego żłobka. Według wojewody uchwały były niezgodne z prawem.
W lipcu poznańscy radni zdecydowali, że warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu ma być pisemne potwierdzenie odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko.
Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Sebastian Antczak, ze względów formalno-prawnych wojewoda wielkopolski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwał.
Rzecznik poinformował, że podstawę prawną orzeczenia o nieważności uchwał stanowiło "istotne naruszenie przepisów ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3". W kwestii potwierdzenia odbycia szczepień jako warunku przyjęcia dzieci do żłobków stwierdzono m.in., że dane zawarte w dokumentacji medycznej stanowią dane wrażliwe. W związku z tym nałożenie obowiązku ich udostępniania podmiotom nieuprawnionym do przetwarzania tychże danych narusza unijne przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych, przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz konstytucję.
Warunek przedłożenia kopii dokumentu potwierdzającego odbycie obowiązkowych szczepień przez dziecko znalazł się w przyjętych w lipcu przez radę miasta statutach zespołów żłobków. Zdaniem władz miasta przyjęte rozwiązanie miałoby motywować mieszkańców Poznania do przestrzegania obowiązujących przepisów o obowiązkowych szczepieniach.
Przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Marek Sternalski mówił PAP w lipcu, że dzięki przyjętemu rozwiązaniu rodzice będą mogli traktować żłobek jako "oazę bezpieczeństwa zdrowotnego dla ich dzieci". Radni opozycyjnego klubu PiS zagłosowali przeciw lub wstrzymali się od głosu. Opozycja wskazywała, że nie można rodzicom, którzy nie szczepią dzieci, kategorycznie odmawiać miejsca w miejskim żłobku.
Radni opozycji wskazywali też, że wprowadzana regulacja nie została poprzedzona szeroką debatą, a nakaz przedstawiania dokumentu potwierdzającego odbycie szczepień może być niezgodne z prawem. Miejscy prawnicy zapewniali wówczas, że przetwarzanie takich danych będzie się odbywało zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
Komentarze