Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 11:52
Reklama

„Kruche kształty wyobraźni. Kolorowe dekady polskiego szkła” – pięć osobowości, pięć artystycznych światów

Wystawa zatytułowana „Kruche kształty wyobraźni. Kolorowe dekady polskiego szkła” to wyjątkowy projekt artystyczny, łączący indywidualne prezentacje pięciu wybitnych twórców szkła artystycznego. Wśród nich znaleźli się: Zbigniew Horbowy, Igor Wójcik, Małgorzata Dajewska, Mariusz Łabiński oraz słowacki designer Patrik Illo, od lat współpracujący z polskimi hutami szkła.
  • 17.04.2025 11:39
„Kruche kształty wyobraźni. Kolorowe dekady polskiego szkła” – pięć osobowości, pięć artystycznych światów

Ich dorobek doskonale ilustruje założenia tzw. wrocławskiej szkoły szkła — kierunku kładącego nacisk na odwagę, eksperyment, technologiczną pomysłowość i niezależność artystyczną. Te idee konsekwentnie promował Zbigniew Horbowy – legenda polskiego szkła, wybitny projektant i pedagog.

Zbigniew Horbowy (1935–2019) — twórca nowoczesnego szkła użytkowego

Jako jeden z pierwszych absolwentów wrocławskiego Wydziału Szkła, Horbowy zrewolucjonizował myślenie o formie i kolorze szkła. Zerwał z tradycyjnymi wzorcami, wprowadzając nowatorskie projekty, w których liczyła się czysta forma, kolor i funkcjonalność.

Małgorzata Dajewska (ur. 1958) — mistrzyni szlifowanego szkła

Bliska współpracowniczka Horbowego, związana z wrocławską uczelnią, jako jedna z pierwszych w Polsce zaczęła rozwijać technikę obróbki szkła „na zimno”. Jej prace łączą delikatność formy z intensywnością barw, a całość dopełnia poetycka wrażliwość.

Mariusz Łabiński (ur. 1967) — projektant z humorem i dystansem

Uczeń Horbowego i Dajewskiej, wykładowca i były kierownik Katedry Szkła. Znany z odważnych, ekspresyjnych serii szkła użytkowego, takich jak „Wściekły Pies” czy „Karafy Kandinsky’ego”. Często wprowadza do swojej twórczości elementy humoru, gry z konwencją i nieoczywistych zestawień.

Igor Wójcik (ur. 1968) — twórca fantastycznych światów

Artysta interdyscyplinarny, który łączy sztukę szkła z wizjami biologiczno-mechanicznych organizmów. Od lat rozwija autorski cykl Mechabiotylae, w którym łączy świat natury z maszyną, wykorzystując szkło jako medium do tworzenia futurystycznych bytów.

Patrik Illo (ur. 1973) — słowacki mistrz detalu

Znany i ceniony projektant szkła ze Słowacji, przez kilka lat główny projektant Huty Szkła w Krośnie. Jego prace wyróżnia elegancja, przemyślane detale i lekka, niepozbawiona humoru forma. Illo nie boi się kontrastów ani eksperymentów, a jego szkło łączy efektowność z funkcjonalnością.

Szkło jako znak rozpoznawczy artysty

Prezentowane na wystawie prace – od użytkowych naczyń po rzeźby szklane – łączy odwaga w eksperymentowaniu, szlachetność formy oraz odważna kolorystyka. Dla każdego z twórców szkło jest czymś więcej niż tylko materiałem — to przestrzeń do wyrażania siebie, budowania indywidualnego stylu i poszukiwania nowych środków wyrazu.

Szczegóły wystawy

Tytuł wystawy

Kruche kształty wyobraźni. Kolorowe dekady polskiego szkła

Artyści

Zbigniew Horbowy, Małgorzata Dajewska, Mariusz Łabiński, Igor Wójcik, Patrik Illo

Miejsce

Słowackie Muzeum Narodowe, Vajanského nábrežie 2, Bratysława

Termin

11 kwietnia – 7 września 2025

Organizatorzy

Polski Instytut w Bratysławie, Słowackie Muzeum Narodowe, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Kuratorzy

Patrik Illo (SK), Mariusz Łabiński (PL)

Architekt wystawy

Michal Illo

Artykuł sponsorowany


Reklama