Laparoskopia — podstawowe informacje
Laparoskopia to zabieg, który pozwala poznać stan wizualny narządów pacjenta. Polega on na wprowadzeniu do organizmu osoby badanej rurki — teleskopu, który jest wyposażony w soczewki. Odpowiednio przeprowadzona laparoskopia pozwala na identyfikację schorzeń m.in. układu moczowego (choroby nerek, w tym na przykład guzy nadnerczy) oraz pokarmowego (guzy na jelicie grubym, schorzenia wątroby, przepukliny brzuszne itp.).
Kiedy nie zaleca się stosowania laparoskopii?
Laparoskopia to zabieg skuteczny, ale trzeba mieć na uwadze liczne przeciwwskazania. Przykładowo, nie powinno się wykonywać tego badania w przypadku pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego (w tym na przykład astmę). Niemożliwe jest również wykonanie laparoskopii w przypadku osób w podeszłym wieku oraz kobiet w ciąży. Dlaczego? Wydaje się, że powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: wykonanie laparoskopii wymaga nacięcia w brzuchu pacjenta. W takiej sytuacji przeprowadzenie zabiegu oznaczałoby wysokie ryzyko uszkodzenia płodu.
Oczywiście, nie oznacza to jeszcze laparoskopia, że wykonanie laparoskopii u kobiety w ciąży nie jest możliwe. Ważne jest, by wiek płodu nie przekraczał szesnastu tygodni. Po przekroczeniu tego limitu ryzyko groźnych powikłań wyraźnie wzrasta. W porównaniu z wieloma innymi zabiegami laparoskopia oznacza stosunkowo nieduże ryzyko pojawienia się zrostów pooperacyjnych, ci mogłoby skutecznie utrudnić połóg. Ponadto, po laparoskopii pacjenci zazwyczaj dość szybko wracają do zdrowia i standardowego trybu życia. Jest to ważne szczególnie w przypadku kobiet w ciąży oraz przyszłych matek — nieregularność i dodatkowy stres są niezalecane w okresie ciąży.
Ginekolog Wrocław. Ciąża po laparoskopii
Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z ciążą po laparoskopii nie jest możliwa. Prawda wygląda jednak inaczej: jak najbardziej jest to możliwe. Co więcej, laparoskopia nierzadko stanowi element procesu leczenia bezpłodności.
Po przeprowadzeniu tego zabiegu należy jednak skonsultować pewne kwestie. Ginekolog Wrocław doradzi w takich kwestiach jak np.
-
czas, po którym można współżyć z partnerem,
-
jak długo należy wstrzymać się ze staraniem o dziecko. Taki stan rzeczy wynika stąd, że zazwyczaj jajniki potrzebują kilku tygodni (a czasem miesięcy) na regenerację.