Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 15:44

Dlaczego fulfillment to najlepsza obsługa logistyczna dla Twojego eCommerce?

„Jak poradzić sobie z logistyką?” - to pytanie zadaje sobie chyba każdy świeżo upieczony właściciel sklepu: czy to stacjonarnego, czy internetowego. Rozwiązaniem dla tych drugich może być fulfillment, czyli usługa, która zdejmuje z głowy wszystkie logistyczne obowiązki… i zmartwienia. Na czym polega współpraca z operatorem logistycznym w modelu fulfillmentu i dlaczego warto się nad jej podjęciem zastanowić?
  • 14.12.2023 11:58
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dlaczego fulfillment to najlepsza obsługa logistyczna dla Twojego eCommerce?

Na czym polega usługa fulfillmentu?

Fulfillment to najbardziej kompleksowa forma outsourcingu logistyki. W dużym skrócie — w ramach fulfillmentu wszystkie procesy logistyczne są obsługiwane przez zewnętrznego operatora. Od przyjmowania dostaw po obsługę zwrotów — właściciel e-sklepu korzystający z fulfillmentu nie musi przejmować się w zasadzie żadnym z etapów realizacji zamówień!

Oczywiście, zakres usług, które w praktyce obejmuje ten model outsourcingu zależy od możliwości danego operatora. Standardowo firmy logistyczne zajmują się w ramach fulfillmentu:

przyjmowaniem dostaw od producenta lub hurtownika do magazynu;

magazynowaniem towarów;

przyjmowaniem zamówień;

kompletacją, personalizacją i pakowaniem zamówień;

wysyłką towarów;

obsługą zwrotów i reklamacji.

To jednak nie wszystko. Czołowi operatorzy — ci z najbardziej rozwiniętym zapleczem magazynowym, bogatym know-how oraz doświadczeniem — mogą zaproponować także szereg usług dodatkowych. Dla przykładu: Omnipack, czyli operator świadczący usługi fulfillmentu dla sklepów internetowych działających na całym świecie, do standardowego „pakietu” usług logistycznych dodaje m.in. wsparcie w brandingu produktów, obsługę rozliczeń podatków i cła, pełną integrację systemów informatycznych oraz kilka alternatywnych modeli obsługi (chociażby cross-docking).

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, co to jest fulfillment i jak współpraca z operatorem logistycznym może wyglądać w praktyce — polecamy zajrzeć na blog prowadzony przez specjalistów z Omnipack.

Dlaczego fulfillment może być najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy?

Każdy, kto prowadzi własny sklep wie, że zarządzanie jego logistyką jest jednym z najtrudniejszych obszarów działalności. A przy tym — wyjątkowo kosztownym. Dla wielu firm z branży e-commerce wydatki na logistykę stanowią przecież główną część kosztów operacyjnych. Fulfillment odpowiada na obydwa problemy — i rozwiązuje je w wygodny dla Ciebie sposób!

A jak konkretnie? Oto kilka powodów, dla których warto nawiązać współpracę z operatorem logistycznym — niezależnie od skali Twojej działalności:

koszty stałe zamieniają się w zmienne — zarządzając logistyką działalności e-commerce musisz liczyć się ze sporymi wydatkami — i to niezależnymi od tego, jak wiele zamówień obsługujesz w danym czasie. Koszt powierzchni magazynowej, wynagrodzenia pracowników czy inwestycje w sprzęt — z fulfillment możesz o nich zapomnieć. Większość operatorów logistycznych rozlicza usługi magazynowania dla sklepów internetowych na podstawie ilości obsłużonych zamówień i rzeczywiście wykorzystywanej przestrzeni magazynowej;

oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale i czas — nieważne, na jak dużą skalę prowadzisz działalność; czas Twój i Twoich pracowników jest najważniejszy. Dzięki outsourcingowi możesz go poświęcić na inne, być może bardziej palące dla rozwoju Twojego eCommerce, obszary;

zyskujesz przewagę konkurencyjną — współpraca z partnerem logistycznym to nie tylko obsługa zamówień; to także dostęp do know-how operatora, jego systemów informatycznych i sieci biznesowych kontaktów; dla przykładu, najwięksi operatorzy są w stanie wynegocjować o wiele korzystniejsze dla Ciebie stawki przewozowe oraz warunki dostawy;

skalowanie procesów logistycznych staje się łatwiejsze — wolumen obsługiwanych zamówień w branży eCommerce nigdy nie stoi w miejscu; operatorzy logistyczni są gotowi zarówno na sezonowe wzrosty popytu (zwłaszcza te końcoworoczne!), jak i na rozwój Twojej działalności w dłuższej perspektywie. Dzięki rozbudowanemu zapleczu magazynowemu oraz licznej kadrze Twój logistyczny partner będzie skalował swoje usługi równolegle z Twoim sklepem!

--- Artykuł sponsorowany ---