Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 01:43

Okres przechowywania dokumentacji pracowniczej - zasady i wytyczne

Właściciele firm muszą zadbać o to, aby prawidłowo przechowywać dokumentację pracowniczą. Wiąże się to z koniecznością przestrzegania określonych zasad. Po upływie przewidzianego czasu należy zutylizować nośniki informacji, aby nie doszło do wycieku danych.
  • 17.01.2024 13:51
  • Autor: Grupa Tipmedia
Okres przechowywania dokumentacji pracowniczej - zasady i wytyczne

Jak długo należy przechowywać dokumentacją pracowniczą?

Wiele osób zastanawia się, jak liczyć okres przechowywania dokumentacji pracowniczej. Warto mieć świadomość, że temat ten regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 roku. Jeśli do zatrudnienia doszło przed 1 stycznia 2019 roku, akta powinny być dostępne przez 50 następnych lat. W przypadku, gdy pracownik został zatrudniony po 1 stycznia 2019 roku, należy je jednak przechowywać przez 10 lat. Warto zadbać o wprowadzenie odpowiednich procedur kontroli dostępu. Nieprzestrzeganie przepisów może skutkować nałożeniem kary finansowej.

W zależności od potrzeb należy zdecydować się na przechowywanie dokumentacji w formie papierowej lub cyfrowej. Zdigitalizowanie archiwum wymaga zastosowania odpowiedniego podpisu elektronicznego. Przechowywanie informacji w takiej formie pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Dyski twarde są jednak również trudniejsze do utylizacji. Aby mieć pewność, że wszystko odbędzie się z zachowaniem norm bezpieczeństwa, warto zastanowić się nad zamówieniem specjalnej usługi w zakresie niszczenia dokumentów. Kliknij na link: https://hsm-recycling.pl/pl/blog/jak-liczyc-okres-przechowywania-dokumentacji-pracowniczej-57/, aby poznać więcej informacji na ten temat.

 

W jaki sposób przebiega profesjonalne niszczenie dokumentów?

Profesjonalne niszczenie dokumentów odbywa się zgodnie z międzynarodowymi normami. Na czas transportu są one pakowane do specjalnych bezpiecznych pojemników. Jeśli dane zapisano na cyfrowych nośnikach, konieczna jest ich fizyczna utylizacja. Tylko w ten sposób można uchronić się przed ponownym odczytaniem informacji, ponieważ specjaliści są w stanie odzyskać dostęp do danych. HSM Recycling pomoże w utylizacji elektronicznych nośników danych.


Takie urządzenia mogą zostać zniszczone na przykład poprzez rozdrobnienie. Doskonale się jednak również sprawdzi zastosowanie specjalnego impulsu magnetycznego, który pozwoli na bezpowrotne usunięcie zapisanych danych. Wejdź na stronę: https://hsm-recycling.pl/pl/blog/co-zrobic-ze-zuzytym-dyskiem-twardym-22/, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Zamów naszą usługę, a na pewno nie będziesz tego żałować.

--- Artykuł sponsorowany ---