Właściwie wybrana brama to niezawodność i komfort. Jej tym będzie szczególnie istotny wszędzie tam, gdzie otwiera się ją oraz zamyka wiele razy w ciągu dnia. To dlatego właśnie wybranie bramy przemysłowej bywa tak trudne. Może od tego zależeć jednak wygoda i płynność pracy codziennej, każda zaś niedogodność w tej sytuacji jest bardzo uciążliwa. Jakie bramy przemysłowe możemy wyróżnić?
Czym różni się brama przemysłowa od zwykłej?
Wybranie właściwej bramy do zastosowań przemysłowych różni się od kupna standardowego modelu do budynków mieszkalnych. Po pierwsze modele przeznaczone do magazynów, zakładów produkcyjnych czy hal, są znacznie większe. Spory rozmiar pozwala na swobodne przejeżdżanie aut ciężarowych oraz dostawczych.
Wymiary to jednakże niejedyna kwestia, która odróżnia bramy przemysłowe od tych zakładanych w garażach. Tego rodzaju modele mają wyższą wagę, ale są również stworzone z myślą o intensywnym użytkowaniu. Co to właściwie oznacza? Bramy te są:
bezpieczne w użytkowaniu,
odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz korozję,
zrobione z wysokiej jakości surowców,
bardzo wytrzymałe.
Jaki rodzaj bramy przemysłowej warto wybrać?
Zanim skupimy się na parametrach, powinniśmy dokonać wyboru bramy przemysłowej. Modele skrzydłowe są tradycyjnym wyborem, chociaż można stwierdzić również, że przestarzałym. Ich konstrukcja generuje pewne ograniczenia. Otwierane na boki skrzydła utrudniają manewrowanie podczas wjazdu i wyjazdu. Zaletą będzie jednak z pewnością opcja zamontowania automatyki czy furtki serwisowej pozwalającej na wchodzenie i wychodzenie bez otwierania skrzydeł bramy.
Obecnie dużo częściej montowane są jednakże bramy przemysłowe segmentowe. Zajmują mniej miejsca, gdyż otwierają się ku górze. Dzięki budowie płaszcza składającej się z odrębnych jednak połączonych ze sobą paneli, bramy płynnie się podnoszą i chowają pod sufitem z użyciem odpowiednich prowadnic. Tego rodzaju modele montowane są zasadniczo zawsze wraz z napędem, który pozwala na bezpieczną i wygodną obsługę pilotem albo z poziomu panelu sterującego zamontowanego na ścianie.
Kolejnym dosyć powszechnie stosowanym rodzajem są bramy rolowane. Odznaczają się one podobną budową do bram segmentowych. Poszczególne panele w konstrukcji są jednakże węższe, co umożliwia zwijanie się nad wjazdem podnoszonej bramie w rulon - zwykle chowający się w kasecie. W takim przypadku nie pojawia się zatem konieczność montowania charakterystycznych dla bram segmentowych prowadnic umieszczanych pod sufitem albo pionowo nad wjazdem. To rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ważny jest każdy fragment przestrzeni w środku magazynu czy też hali produkcyjnej.