Kontrola jakości drzewostanu wymaga od czasu do czasu przeprowadzenia skrupulatnych badań wybranych drzew. Dzięki temu organy zarządzające obszarem zalesionym mogą podejmować działania, dzięki którym można lepiej chronić pojedyncze drzewa, jak i cały drzewostan.
Czym jest ekspertyza dendrologa?
Ekspertyza dendrologiczna to proces, w którym specjalista ds. drzew (dendrolog) przeprowadza gruntowne badania drzewostanu. Na podstawie tychże analiz można np. sprawdzić, jak wygląda struktura drzewa "od środka", nie wykorzystując do tego celu inwazyjnych metod kontrolno-pomiarowych.
Ekspertyzę dendrologiczną może zlecić np. inspektor nadzoru terenów zieleni, który - na jej podstawie - może podjąć decyzję o zastosowaniu specjalnych środków i procedur pielęgnacyjnych, wycince drzewa, a także ocenić jego wpływ na życie człowieka i jego bezpieczeństwo.
Dlaczego przeprowadza się ekspertyzę dendrologiczną?
Rzetelna ekspertyza dendrologiczna jest konieczna w sytuacjach, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo ludzi, zwierząt i drzewostanu, a także istnienie mienia, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie badanego drzewa. Badanie może być przeprowadzone wówczas, gdy:
istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybrane drzewo jest martwe i należy je wyciąć,
badania dowiodły, że drzewostan jest zainfekowany określonymi chorobami i w związku z tym trzeba przedsięwziąć pewne działania,
drzewo może mieć negatywny wpływ na realizowaną inwestycję budowlaną.
Ekspertyza jako narzędzie inwentaryzacji drzewostanu
Ekspertyza dendrologiczna może być również przeprowadzona w celu dokładnej inwentaryzacji stanu drzew na określonym terenie. Wiąże się ona z koniecznością przeprowadzenia badań konkretnych rodzajów drzew i oceny ich stanu na tle pozostałego odsetka drzewostanu. Dzięki temu można ocenić, czy drzewa są zakażone określonymi rodzajami chorób, albo czy zagrażają im wybrane gatunki pasożytów. Na podstawie ekspertyzy można też ocenić, jaki wpływ na stan lasu mają np. kwaśne deszcze. Dysponując takimi informacjami, można łatwo wprowadzić określone rozwiązania zaradcze, dzięki którym będzie można skuteczniej zaopiekować się chorymi i osłabionymi drzewami. Badania te może zlecić np. inspektor nadzoru terenów zieleni, który zarządza obszarem, na którym znajduje się badany drzewostan.
Reasumując, profesjonalne i precyzyjne ekspertyzy dendrologiczne to proces, w trakcie którego analizuje się grubość kory, spoistość drzewa, a także jego odporność na warunki atmosferyczne (np. na bardzo silne podmuchy wiatru).