Czym jest upadłość konsumencka?
Proces zwany jako upadłość konsumencka to nic innego jak prawne narzędzie, które daje osobom zadłużonym możliwość restrukturyzacji swoich finansów, zazwyczaj poprzez umorzenie lub restrukturyzację długów. Takie rozwiązanie może przynieść ulgę dłużnikom, umożliwiając im rozpoczęcie własnej drogi finansowej na nowo, bez ciężaru zobowiązań z przeszłości. W procesie tym bardzo ważna jest rola prawnika, który dokładnie wyjaśnia, czym jest upadłość konsumencka, pozwala podjąć odpowiednią decyzję, czy w danym przypadku to jedyne rozwiązanie, a także wspiera w sporządzeniu wniosku i złożeniu go do sądu. Zadaniem wybranej kancelarii jest ponadto dopilnowanie wszelkich terminów na dostarczenie odpowiednich dokumentów itp. Twojej uwadze polecamy kancelarię specjalizującą się w prawie upadłościowym - IRSupadłość: irsupadlosci.pl.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat upadłości, merytorycznym źródłem informacji może być strona: irsupadlosci.pl/upadlosc-konsumencka-czym-jest/.
Jak działa upadłość konsumencka? Korzyści i wady
Bardzo ważnym tematem jest to, jak działa upadłość konsumencka. Trzeba mieć bowiem świadomość, że kryją się za nią zarówno pozytywne strony, jak i negatywne. Do tych pierwszych należy zaliczyć uwolnienie od zobowiązań, które przewyższają możliwość spłaty. Oprócz tego dłużnik zyskuje wolność psychiczną, może na nowo odzyskać kontrolę nad swoim życiem i zacząć na nowo zarządzać finansami pod opieką psychologa. Do korzyści warto zaliczyć także ochronę przed bezdomnością.
Z kolei do wad upadłości konsumenckiej należy zaliczyć utratę majątku, który przechodzi na poczet zobowiązań. Jest to zdecydowanie najmniej bolesne, jeśli osoba zadłużona nie ma żadnego majątku. Co więcej, za wadę można uznać także długość całej procedury. Dzieli się ona na kilka etapów i kończy się postanowieniem o upadłości. Cały proces trwa około 3-4 miesiące i toczy się w sądzie rejonowym właściwym dla osoby zadłużonej.
Możesz zgłębić ten temat na poniższej stronie kancelarii: