Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 05:19

Jak odejść z pracy?

Nieraz podejmujemy decyzję o odejściu z dotychczasowej pracy. Powodów może być wiele: od złego wyboru, przez złą atmosferę, po kłopoty osobiste czy zdrowotne. Dlatego warto zastanowić się, jak najlepiej załatwić taką sprawę i wybrać najkorzystniejszy dla siebie sposób złożenia rezygnacji.
  • 07.06.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak odejść z pracy?

Odejście za porozumieniem stron

Bezapelacyjnie najlepszym i najłatwiejszym sposobem rozwiązania stosunku pracy jest zgodne oświadczenie takiej woli zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy. Obie strony mogą ustalić, kiedy dokładnie zostanie rozwiązana umowa. Jeśli termin nie został podany czy skonkretyzowany, to umowa zostaje rozwiązania w dniu zawarcia porozumienia, które usatysfakcjonuje wszystkich.

Natychmiastowe odejście

Czasem zdarza się i tak, że pracownik chce zakończyć karierę w danym miejscu bardzo szybko. Można to osiągnąć, składając oświadczenie bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jednak musi to być poparte odpowiednimi argumentami. Pierwszym z nich będzie ciężkie naruszenie obowiązków podwładnego przez szefa. Natomiast drugą sytuacją będą problemy zdrowotne. Pracownik musi przedstawić wtedy orzeczenie lekarskie, które potwierdzi szkodliwy wpływ wykonywanej profesji na zdrowie. Taki dokument przestawiamy wcześniej i nasz zwierzchnik ma obowiązek wyznaczyć nam nowe zadania odpowiadające naszej kondycji. Jeśli nie dostosuje się do tego, to możemy natychmiast rozwiązać umowę.

Rozwiązanie umowy z krótszym okresem wypowiedzenia

Okres zwolnienia może być skrócony, gdy podwładny został zatrudniony na próbę, na zastępstwo, na czas określony lub nieokreślony wyraźnie. Przy umowie na okres próbny wypowiedzenie wynosi trzy dni robocze, jeśli okres próbny jest dłuższy niż dwa tygodnie, tydzień, jeśli jest dłuższy niż 14 dni i dwa tygodnie, jeśli wynosi trzy miesiące.

Trzeba tez pamiętać, ze 22 lutego 2016 roku zmieniono przepisy i reguły dotyczące okresu zwolnienia w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony, określony oraz na zastępstwo. Okres wypowiedzenie trwa dwa tygodnie, jeśli osoba była zatrudniona krócej niż pół roku, miesiąc, kiedy pracowała przynajmniej sześć miesięcy i trzy miesiące, gdy staż wynosi, co najmniej trzy lata.

Wydłużenie okresu wypowiedzenia

Skoro jest możliwość skrócenia takiego okresu, to można również go wydłużyć. Głównym powodem takiej decyzji może być fakt, że pracownik musi ponieść odpowiedzialność materialną za dane mienie. W przypadku dwóch tygodni zwolnienia, można przedłużyć wszystko do miesiąca. Z kolei w przypadku miesiąca do kwartału. Warto pamiętać o tych zasadach.

--- Artykuł sponsorowany ---