Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 11:17

Urządzenia laboratoryjne, czyli co sprawia że pomieszczenie zamienia się w laboratorium

Wchodząc do jakiegokolwiek pomieszczenia, dość szybko orientujemy się czym jest i do czego służy – a mówi nam o tym wystrój tej konkretnej przestrzeni. A wśród rzeczy składających się na aranżację wnętrza znajdują się przede wszystkim sprzęty, służące do wykonywania jakichś czynności. Im bardziej praktyczne jest przeznaczenie danego miejsca, tym więcej w nim użytecznych przedmiotów niż cieszących oko dekoracji. W ten sposób można rozpoznawać i opisywać różnego rodzaju pomieszczenia, także te usytuowane w zakładach pracy – wyposażenie zdradza wówczas, jakiego typu pracownię ma się przed sobą.
  • 10.07.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Urządzenia laboratoryjne, czyli co sprawia że pomieszczenie zamienia się w laboratorium

Urządzenia laboratoryjne – jak bardzo są zróżnicowane?

Laboratorium chemiczne to jedno z bardziej zagadkowych i intrygujących wnętrz, do jakich można trafić. Sprawia to oczywiście nietypowość tutejszego wyposażenia: wszystkie zgromadzone tu przedmioty to specjalistyczne urządzenia i przyrządy, bez których praca laborantów byłaby trudniejsza, bardziej żmudna, a czasem nawet zupełnie niemożliwa. Urządzenia laboratoryjne to bardzo zróżnicowana i bogata grupa, przedmioty o bardzo charakterystycznych nazwach. Choć może słowo suszarka nie brzmi jeszcze zbyt egzotycznie, to z kolei cieplarka może już budzić zastanowienie – ale i tu można wydedukować, jaki jest cel jej działania.

Ogrzewaniu różnych substancji służą też piece, płyty i płaszcze grzewcze, do rozmrażania wykorzystuje się łaźnie wodne i olejowe. Urządzenia działające w odwrotnym kierunku to po prostu zamrażarki, więc nie zaskakują swoją nazwą, ani też zanadto formą. Kolejna gama urządzeń laboratoryjnych to wytrząsarki i mieszadła – ich funkcjonowanie zmierza co prawda ku innym celom, ale w każdym z przypadków to specyficzny ruch części składowych jest drogą do uzyskania pożądanego działania. Wspomniane typy urządzeń to ich największe grupy – poza nimi istnieją jeszcze pomniejsze, specyficzne przyrządy, takie jak na przykład:

  • młynki laboratoryjne
  • wyparki obrotowe
  • wirówki
  • lampy bakteriobójcze

Wszystkie wspomniane sprzęty to rzeczy, na które nietrudno się natknąć w laboratoriach różnego rodzaju: klinicznych, przemysłowych czy środowiskowych. Wiele z tych intrygująco nazwanych przedmiotów to nieodzowna pomoc podczas wykonywania zadań wpisujących się w poczet biologii molekularnej, histologii czy innych dziedzin nauki. Oczywiście zakłady w których są prowadzone tego typu badania, powinny zaopatrywać się w sprzęt laboratoryjny w pewnym, sprawdzonym miejscu – by mieć pewność że każde z urządzeń będzie działać nienagannie, zgodnie z oczekiwaniami.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.equimed.com.pl/.

--- Artykuł sponsorowany ---