Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 23:00

Zaszyfrowane dane firmy – jak tego uniknąć?

Już od lat internet jest przestrzenią, w której działają przedsiębiorstwa z niemal każdej branży. Sprawia to, że cyberprzestępcy często chętnie obierają je sobie na cel, wykorzystując niedbałość, „oszczędność”, brak wiedzy i czasu właścicieli firm. W tym wypadku kradzież środków finansowych to tylko jeden i niekoniecznie najbardziej dotkliwy dla przedsiębiorstwa skutek. W ostatnich latach nasila się specyficzny rodzaj ataków, których celem są wrażliwe dane firmy – ich kradzież lub szyfrowanie dla wyłudzenia okupu. Co trzeba wiedzieć o tym zagrożeniu i przede wszystkim – jak się przed nim chronić? Odpowiadamy wraz z ekspertami z ASCO Cyber Security.
  • 21.05.2024 06:21
Zaszyfrowane dane firmy – jak tego uniknąć?

Zaszyfrowane dane firmy – na czym polega to zagrożenie?

Najczęstszą przyczyną zaszyfrowania danych firmowych są ataki typu ransomware. Polegają one na tym, że haker (chociaż coraz częściej mowa o zorganizowanych grupach hakerskich) uzyskuje kontrolę nad urządzeniem ofiary i z pomocą przygotowanego specjalnie w tym celu oprogramowania uniemożliwia dalsze korzystanie z części lub całości systemu. Zdarzają się także naruszenia danych – jest to bezpośrednia kradzież i ujawnianie poufnych informacji, co naraża firmy na ogromne straty i trudną do odbudowania utratę zaufania oraz renomy.

Zazwyczaj efektem jest właśnie zaszyfrowanie pewnych kluczowych dla firmy danych, blokada na programy lub korzystanie z sieci. Na ekranie wyświetlany jest komunikat o ataku i możliwości deszyfrowania swoich plików pod warunkiem uiszczenia opłaty – zwykle w niemal niemożliwych do śledzenia kryptowalutach. Czasami taka wiadomość udaje blokadę ze strony organów ścigania spowodowaną naszą rzekomą nielegalną działalnością, z poleceniem uiszczenia grzywny.

Warto pamiętać, że ransomware to rodzaj ataku aktywnie kontrolowany przez osobę z zewnątrz, w przeciwieństwie do wirusów, które działają w większości automatycznie. Z tego powodu przestępcy stosują różnorodne metody przejmowania kontroli nad urządzeniamiofiary. W przypadku firm bardzo częste są ataki typu spear phishing, które polegają na podszywaniu się pod zaufane instytucje lub przełożonych np. drogą mailową. Nakłania się w ten sposób nieświadomych pracowników do pobierania określonych, oczywiście zainfekowanych, plików lub linków.

Jak uniknąć zaszyfrowania firmowych danych? Zasady bezpieczeństwa

Zaszyfrowane dane to dla firmy ogromne problemy, dlatego zdecydowanie lepiej jest podjąć wszelkie środki ostrożności, by do takiego scenariusza nie dopuścić. Przede wszystkim konieczne jest uświadomienie pracowników o zagrożeniu, w czym może pomóc przeprowadzenie odpowiednich szkoleń.

Warto uczulić (także siebie), jak niebezpieczne jest klikanie w niesprawdzone linki lub pobieranie plików z załączników do maili od osób, co do których nie ma pewności, że są tymi, za które się podają. Atak może być także przeprowadzony poprzez fizyczny dostęp do sprzętu – by się przed tym chronić, należy zabezpieczyć fizyczne porty urządzeń.

Jedną ze skuteczniejszych praktyk chroniących przed nielegalnym zaszyfrowaniem danych firmowych jest stworzenie zapasowej kopii bezpieczeństwa. Zwykle umieszcza się ją w chmurze, czyli na serwerach zewnętrznego usługodawcy. W ten sposób nawet przy zaszyfrowanych danych oryginalnych wciąż pozostaje dostęp do kopii. Rodzi się wtedy problem natury przywrócenia danych, gdzie w przypadku ich znacznej obiętości może to trwać dziesiątki godzin. Kolejna ważna kwestia to regularne aktualizowanie systemu i używanych aplikacji – bowiem często usprawnienia oprogramowania niwelują wyszukiwane przez przestępców luki zabezpieczeń. To najprostsze i zarazem niewymagające specjalistycznej wiedzy działania, które mogą uchronić przed atakiem lub jego skutkami. Warto jednak iść o krok dalej i zapewnić sobie ochronę, która zabezpieczy infrastrukturę IT, pliki a na wypadek kłopotów – pozwoli natychmiast odtworzyć elektroniczne środowisko pracy.

Skuteczne zabezpieczenie przed atakami szyfrującymi dane firmy

Nawet najlepsze zabezpieczenia nie zapewnią 100% ochrony, kiedy w grę wchodzi czynnik ludzki. Tym bardziej warto postawić na zabezpieczenia wielowymiarowe, które będą strzegły użytkowników, urządzenia, pliki i sieć. Właśnie w tym specjalizuje się firma ASCO Cyber Security, zapewniając takie formy zabezpieczeń, jak:

  • UTM (Unified Threat Management) – wielowarstwowy system wykrywania i usuwania zagrożeń w czasie rzeczywistym.
  • EDR (Endpoint Detection and Response) – to ochrona urządzeń końcowych, której celem jest niwelowanie tych niebezpieczeństw, które przedostaną się przez program antywirusowy.
  • XDR (Extended Detection and Response) – dodatkowe oprogramowanie wspomagające szczegółowo monitorujące zagrożenia w sieci.
  • System Backupu danych – bezpieczne kopie bezpieczeństwa danych odseparowane od infrastruktury informatycznej firmy. Więcej o kopiach bezpieczeństwa dla firm: https://www.ascocyber.pl/oferta/backup-danych-dla-firm/.
  • Disaster Recovery – to złożona usługa, która korzystając z różnorodnych, często zautomatyzowanych funkcji jest w stanie przywrócić funkcjonowanie systemu w razie ataku do stanu sprzed jego wystąpienia. W ten sposób firma jest chroniona przed kosztownymi przestojami.

Dodatkowo ASCO Cyber Security współpracuje ze znanymi na świecie gigantami branży cyberbezpieczeństwa, w tym specjalizującą się w tworzeniu bezpiecznych kopii zapasowych firmą Acronis. Ważną częścią działalności firmy jest także szkolenie pracowników – w końcu to ich niewiedzę wykorzystuje się często przy atakach.

Także chcesz skutecznie zadbać o bezpieczeństwo danych w swojej firmie? Skontaktuj z przedstawicielem ASCO Cyber Security, który przedstawi Ci spersonalizowane rozwiązania specjalnie dla Twojej firmy. Więcej informacji znajdziesz na https://www.ascocyber.pl/.

Materiał partnera