Ogólna charakterystyka sprężarek śrubowych
Sprężarki śrubowe są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w branży komputerowej, lotniczej, mechanicznej, lakierniczej czy blacharskiej. Są skonstruowane w taki sposób, by umożliwiać pracę ciągłą. Mogą być wyposażone w specjalne tłumiki, które ograniczają wibracje podczas rozruchu i użytkowania. Pozwala to na wyjątkowo cichą pracę. Sprężarki śrubowe należą do grupy kompresorów wyporowych, wraz z popularnymi urządzeniami tłokowymi. Występują zarówno w wersji bezolejowej, jak i olejowej.
Zalety sprężarek śrubowych
Sprężarki śrubowe są znane z tego, że są:
- energooszczędne, wydajne i ciche,
- trwałe i łatwe w naprawie,
- proste w obsłudze i konserwacji,
- tanie w eksploatacji.
Są znacznie chętniej wybierane do zastosowań profesjonalnych, ale droższe w porównaniu do sprężarek tłokowych. Można bez trudu wkomponować je w pełni zautomatyzowane systemy. Są uznawane za niezwykle wszechstronne ze względu na mnogość zastosowań w procesach produkcyjnych.
Jak działają sprężarki śrubowe? Automatyzacja procesów produkcyjnych z kompresorem
Praca sprężarek śrubowych opiera się na siłach wytwarzanych przez specjalne śruby. Kiedy odległość między nimi zmniejsza się, wytwarzane jest ciśnienie, które powoduje sprężenie gazu. Dzięki temu mechanizmowi możliwe jest wykorzystanie kompresorów do usprawniania czynności produkcyjnych, wśród których wymienić należy m.in.:
- piaskowanie, mieszanie, spawanie, napowietrzanie,
- malowanie i przeprowadzanie natrysku powierzchni,
- automatyczne napełnianie np. butelek czy pojemników,
- generowanie ciepła lub energii, usuwanie zanieczyszczeń,
- sprężanie gazów, wytwarzanie ich oraz rozdzielanie,
- zasilanie tłoków, narzędzi produkcyjnych i systemów pneumatycznych.
Co robić, by sprężarka śrubowa była efektywnie wykorzystywana w automatyzacji produkcji?
Ważne jest to, by sprężarka śrubowa była wykorzystywana w zgodzie z jej przeznaczeniem. Ponieważ urządzenia te zostały stworzone z myślą o pracy ciągłej, najlepiej zapewnić im właśnie takie środowisko pracy. Na ogół sprężarki śrubowe wykorzystywane w cyklach przerywanych stają się odrobinę mniej efektywne energetycznie, jednak można temu zapobiec, odpowiednio dobierając urządzenie do konkretnego zastosowania.
Do wyboru są klasyczne sprężarki śrubowe, jak również urządzenia przeznaczone do pracy o zmiennej wydajności. To produkty, które pozwalają na jeszcze większe oszczędności, dzięki regulacji prędkości obrotowej. Oczywiście mimo wszystko każdą sprężarkę trzeba dobrać do swoich potrzeb w zakresie wydajności i mocy – nadmierne obciążenie systemu mogłyby obniżyć trwałość urządzenia.
W jaki sposób sprężarka śrubowa pozwala poprawić wydajność i jakość procesów produkcyjnych?
Sprężarki śrubowe zapewniają wydajność i wysoką jakość procesów produkcyjnych m.in. dzięki możliwości precyzyjnej kontroli ciśnienia sprężonego powietrza. Pozwalają wyeliminować wahania ciśnienia, które zazwyczaj nie są pożądane w czasie produkcji. Warto zwrócić uwagę także na ich niskie potrzeby w zakresie konserwacji i małą awaryjność. Ogranicza to ryzyko związane z przestojami czy przerwami technicznymi na produkcji i pozwala zaplanować kontrole okresowe w czasie.
Automatyzacja procesów a sterowanie sprężarkami
Sprężarki śrubowe można bez trudu wkomponować w złożone systemy sterujące. Pozwala to jeszcze lepiej wykorzystać ich wydajność energetyczną czy dostosować tryb pracy do zmiennego zapotrzebowania na energię. Systemy mogą pracować w pełni automatycznie lub z pomocą operatora. Te pozwalają nie tylko sterować działaniem urządzenia w czasie rzeczywistym, ale również niemal natychmiast wykrywać wszelkie nieprawidłowości w ich działaniu.
Pozwala to zapobiec awarii na jej wczesnym etapie i nie doprowadzić do poważniejszych strat. Stosowanie takich systemów pozwala m.in. na ograniczanie zużycia prądu w zakładzie produkcyjnym, dbanie o ekologię produkcji czy przyspieszenie wykonywanych czynności.
Odzysk ciepła
Niektóre sprężarki śrubowe można zaprogramować pod odzysk ciepła. Co to właściwie jest i jak to możliwe? W czasie pracy kompresorów część energii przekształcana jest w ciepło, które w standardowych warunkach ucieka. Firmy, które zainwestują w systemy odzysku ciepła ze sprężarek, mogą je później wykorzystać np. do ogrzewania budynku czy wody. Wystarczy zainstalować w obwodzie wymiennik ciepła, by czerpać maksymalne korzyści z pracy sprężarek zamontowanych w firmie!