Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 01:47

Nasiona gazanii lśniącej – jak je wysiewać i pielęgnować?

Gazania lśniąca to przepiękna roślina ozdobna, która cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich ogrodników. Jej duże, kolorowe kwiaty prezentują się zjawiskowo zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Jeżeli chcemy cieszyć się jej urodą, powinniśmy zaopatrzyć się w nasiona najwyższej jakości. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że rośliny będą zdrowe i odporne na choroby.
  • 10.07.2024 07:39
  • Autor: Grupa tipmedia
Nasiona gazanii lśniącej – jak je wysiewać i pielęgnować?

Promocje na Nasiona Gazani lśniącej na platet.pl

Kilka faktów na temat gazanii lśniącej

Gazania lśniąca to roślina pochodząca z południowej Afryki. W Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Dorasta do około 30 centymetrów wysokości. Jej pędy są grube i często rozgałęzione. Liście zebrane są w różyczki. Mają ciemnozielony kolor i srebrzyste owłosienie na spodniej stronie. 

Gazania kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni. Jej kwiaty zebrane są w okazałe koszyczki o średnicy do 8 centymetrów. Wewnątrz znajdują się kwiaty rurkowate, a na zewnątrz – języczkowe. Mogą one przybierać różne barwy – od białej, przez żółtą i pomarańczową, aż do czerwonej. Często są też dwukolorowe.

 

Wymagania i uprawa gazanii z nasion

Gazania lśniąca najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Nawet w niewielkim zacienieniu będzie słabo rosła i kwitła. Toleruje różne gleby, ale preferuje podłoże przepuszczalne, żyzne i umiarkowanie suche. Nie znosi nadmiernej wilgoci, choć w czasie upalnego lata warto ją obficiej podlać

 

Nasiona gazanii wysiewa się w lutym lub marcu do skrzynek. Przechowuje się je w ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Po wykiełkowaniu sadzonki można przesadzić do doniczek, a następnie w maju wysadzić do gruntu lub większych pojemników.

Roślina nie wymaga intensywnego nawożenia, choć dobrze na nie reaguje. Wystarczy ją dokarmić raz na 2 tygodnie. Ważne jest natomiast regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co pobudza ją do dłuższego i obfitszego kwitnienia.

Gazania jest odporna na choroby i szkodniki. Jedynie w zbyt wilgotnych warunkach może być atakowana przez choroby grzybowe Aby temu zapobiec, warto sadzić ją w przepuszczalnym podłożu i unikać nadmiernego podlewania.

 

Nasiona gazanii – jak je kupować?

Jeśli zależy nam na tym, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami, powinniśmy zaopatrzyć się w nasiona gazanii najwyższej jakości. Najlepiej kupować je u renomowanych producentów, którzy gwarantują nam, że pochodzą one z kontrolowanych, ekologicznych upraw.

 

Zdecydowanie unikajmy kupowania nasion na wagę i z niewiadomego źródła. Mogą one być przeterminowane, uszkodzone, a nawet zawierać larwy szkodników. Pamiętajmy, że na nasionach nie warto oszczędzać. Lepiej zainwestować w dobry produkt, który da nam pewność udanej uprawy.

Nasiona gazanii przechowujmy jak najkrócej, w suchym i chłodnym miejscu. Dzięki temu zachowają one swoją zdolność kiełkowania. Jeśli mamy ich więcej niż potrzebujemy, możemy podzielić się nimi z innymi pasjonatami ogrodnictwa.

Podsumowując, gazania lśniąca to piękna roślina, która nie ma wygórowanych wymagań. Jeśli zapewnimy jej słoneczne stanowisko, przepuszczalne podłoże i umiarkowane podlewanie, odwdzięczy się nam obfitym kwitnieniem. Warto postawić na nasiona wysokiej jakości od sprawdzonych producentów. To gwarancja, że nasze rośliny będą zdrowe i odporne. Z pewnością gazania stanie się ozdobą naszego ogrodu czy balkonu i zachwyci wszystkich swoim niepowtarzalnym urokiem.

Artykuł sponsorowany