O co mogą ubiegać się frankowicze?
Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie we frankach szwajcarskich, ubiegają się o przewalutowanie kredytu lub unieważnienie umowy kredytowej. Pierwsze rozwiązanie można wprowadzić w życie na podstawie ugody zawartej z bankiem, natomiast umowę unieważni wyłącznie wyrok sądu. W drugim przypadku kluczowe jest też stwierdzenie, czy kontrakt zawiera tak zwane klauzule abuzywne. Są one podstawą do wytoczenia sprawy bankowi. Analizy umowy powinien dokonać doświadczony adwokat, natomiast szerzej o sprawach frankowych traktuje strona https://kamk.pl/uslugi/sprawy-frankowe/.
Sprawy WIBOR - kto może zyskać?
Korzystny wyrok TSUE zachęca frankowiczów do walki o swoje prawa. Niemniej jednak pozytywny wyrok zapadł niedawno także w sprawie osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotówkach. Sąd Okręgowy w Katowicach orzekł, że bank powinien wyliczać oprocentowanie kredytu wyłącznie na podstawie marży własnej. Co prawda w drodze apelacji zapadł nowy, niekorzystny dla złotówkowiczów wyrok, jednak ten pierwotny i tak wydaje się przełomowy. Pozwala bowiem dochodzić swoich praw, jeśli umowa kredytowa zawiera skrajnie niekorzystne dla klienta zapisy. Ponadto, jeśli klient nie został poinformowany o ryzyku ani nie została mu przedstawiona symulacja wysokości rat na wypadek wzrostu stóp procentowych, również może dochodzić swoich praw przed sądem. Obecnie niewielu kredytobiorców decyduje się złożyć pozew, ale z pomocą adwokata, które oferta jest dostępna na stronie https://kamk.pl/uslugi/sprawy-wibor/, zdecydowanie łatwiej dopełnić niezbędnych formalności.
Jak kredytobiorcy mogą dochodzić swoich praw?
Korzystnych dla kredytobiorcy rozwiązań najczęściej nie udaje się wypracować w drodze negocjacji z bankiem. Zanim jednak sprawa trafi na wokandę, należy:
- przeanalizować umowę kredytową pod kątem zapisów niedozwolonych,
- przeanalizować indywidualną sytuację kredytobiorcy,
- ustalić możliwe rozwiązania prawne,
- rozważyć wszelkie za i przeciw podjęciu walki z bankiem.
Sprawy kredytowe najczęściej trwają kilka lat, jednak dzięki pomocy prawnika wielu kredytobiorcom udaje się osiągnąć oczekiwane rezultaty.