- Marketing B2B LinkedIn — czym są boty sprzedażowe?
- LinkedIn marketing — dlaczego sales robots są zakazane na tej platformie?
Marketing B2B LinkedIn — czym są boty sprzedażowe?
Niektóre firmy opracowujące swój marketing B2B LinkedIn stosują boty sprzedażowe, których zadaniem jest automatyzowanie wielu czynności. Należy do nich kontaktowanie się z nowymi osobami celem nawiązania współpracy, wysyłania spersonalizowanych wiadomości, które niekiedy mogą zahaczać o spam. Celem takich działań jest zwiększenie efektywności prowadzonych przez biznes aktywności sprzedażowych, jednocześnie oszczędzając czas pracowników. Sales robot wykorzystywany do celów marketingowych służy zatem do nawiązywania kontaktów. Nie ma konieczności zatrudniania dodatkowej osoby, która byłaby odpowiedzialna za odpisywanie na wiadomości i wysyłanie ich do nowych klientów.
Takie boty często są stosowane na różnych mediach społecznościowych, w sklepach internetowych itd. Odpowiadają w czasie rzeczywistym na zadawane pytania. Jest to zatem potężne narzędzie. Czy jednak potencjalny klient życzy sobie, aby pisać na LinkedIn z botem?
LinkedIn marketing — dlaczego sales robots są zakazane na tej platformie?
Jak promować się na LinkedIn? Jeśli brakuje Ci osobistych predyspozycji, wiedzy i doświadczenia z zakresu marketingu, pomocną może okazać się firma marketingowa. Zdecydowanie jednak odradza się korzystanie z botów sprzedażowych. Korzystanie z nich jest niezgodne z obowiązującym regulaminem platformy. Zakaz ten wynika głównie z faktu, iż na LinkedIn użytkownicy LinkedIn mogą budować swoją osobistą wizytówkę biznesową i korzystać z niej w przypadku omawiania nowych współprac biznesowych.
Boty wykorzystywane w automatyzacji sprzedaży często są instalowane na nieprawdziwych kontach, z nieprawdziwymi danymi i zdjęciem wygenerowanym przez AI. Jest to tworzenie sztucznych awatarów i tożsamości. Zgodnie z założeniem platformy, każdy może posiadać tylko jedno konto oparte o rzetelne i prawdziwe dane. W ten sposób można liczyć na jakość prowadzonej interakcji osobiście, jak i liczyć na autentyczność rozpoczynanych relacji biznesowych. Tylko wtedy można zweryfikować, czy chce się podjąć z kimś współpracę.
Ponadto boty służą nierzadko wysyłaniu masowego spamu, co dodatkowo zniechęca. LinkedIn nie zezwala na korzystanie z botów, aby osoby zainteresowane tym portalem mogły uznawać go za rzetelną, zweryfikowaną i autentyczną bazę profesjonalistów. Co więcej, klikanie w linki i wiadomości wysyłane przez takie roboty nie zawsze musi być bezpieczne. Dlatego też po wykryciu takie konta są często blokowane. I choć akurat te od Sales Robots nie służą do spamu oraz wydają się skuteczne, wygodne i efektywne, to korzystanie z takich narzędzi zawsze będzie się wiązało z pewnym ryzykiem.