Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 05:19
Reklama

Odpady komunalne, a odpady przemysłowe – czym się różnią?

Obowiązująca ustawa o odpadach definiuje odpady komunalne jako odpady, które powstają w gospodarstwach domowych. Nie zalicza się do nich jednak wycofanych z eksploatacji pojazdów. Za odpady komunalne ta sama ustawa uznaje również te śmieci, które swoim charakterem lub składem przypominają te wytworzone przez gospodarstwa domowe, ale niekoniecznie tam powstały i nie zawierają przy tym odpadów niebezpiecznych. Z kolei odpady przemysłowe można krótko scharakteryzować jako te, które powstają na terenie zakładów przemysłowych w wyniku procesów produkcyjnych i związanych z nimi procesów logistycznych. Zatem podstawową różnicą między odpadami komunalnymi a przemysłowymi jest miejsce ich powstania. Co jeszcze odróżnia te dwa główne rodzaje odpadów?
  • 23.06.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Odpady komunalne, a odpady przemysłowe – czym się różnią?

Źródła powstawania odpadów komunalnych i przemysłowych, ich ilość i skład

Odpady przemysłowe powstają w efekcie działalności gospodarczej o różnym profilu, dlatego wśród nich znajdziemy nie tylko te, które wygenerowane zostały w zakładach produkcyjnych różnorodnych branż: hutniczej, górniczej, spożywczej, chemicznej, motoryzacyjnej itp., ale również te wytworzone w placówkach medycznych, laboratoriach, magazynach, firmach budowlanych czy warsztatach samochodowych. W związku z tym odpady przemysłowe znacznie przewyższają swoją masą odpady komunalne, które stanowią w naszym kraju mniej niż 10% ogółu generowanych odpadów. Ponadto odpady przemysłowe posiadają odmienny skład w stosunku do komunalnych i zawierają specyficzną frakcję – odpady niebezpieczne, szczególnie groźne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska. Występowanie dużych ilości odpadów niebezpiecznych o różnym charakterze wśród odpadów pochodzących z działalności gospodarczej, a także fakt, iż nasza krajowa gospodarka generuje blisko 120 milionów ton odpadów przemysłowych rocznie, mają następnie wpływ na to, jak wygląda gospodarowanie odpadami przemysłowymi. Wystarczy wspomnieć, że niebagatelne znaczenie mają w tej dziedzinie specjalistyczne, regulowane restrykcyjnym prawem procesy magazynowania, odbioru, transportu i utylizacji odpadów niebezpiecznych, które wymagają udziału profesjonalistów i zastosowania coraz bardziej zaawansowanych metod unieszkodliwiania, ale także przetwarzania odpadów tego typu.


 

Zagospodarowanie odpadów przemysłowych. Kierunek – gospodarka cyrkularna

Wykorzystanie odpadów przemysłowych do produkcji nowych dóbr oraz zwiększenie poziomu recyklingu odpadów pochodzących z różnych gałęzi przemysłu ma kluczowe znaczenie dla gospodarki krajowej i ochrony środowiska, nie tylko z powodu ich ogromnej ilości, ale również dlatego, że dotychczas stosowane rozwiązania nie są wystarczające. O ile dość dobrze radzimy sobie z zagospodarowaniem odpadów komunalnych, o tyle przemysłowe śmieci od lat pozostają wielkim wyzwaniem. Duża część odpadów przemysłowych trafiała dotąd na składowiska, a w najlepszym wypadku do spalarń. Tymczasem, według lidera w branży firm zarządzających odpadami – firmy Stena Recycling, zarówno odpady przemysłowe, jak i odpady niebezpieczne mogą stać się bardzo cennymi zasobami. Wiele frakcji odpadów, które dotąd postrzegane były jedynie jako problematyczne i nieprzydatne, da się ponownie wykorzystać dzięki innowacjom oraz kompleksowemu współdziałaniu firm produkcyjnych z firmami zarządzającymi odpadami. Przykładów takich praktyk w portfolio Stena Recycling jest zresztą wiele. Firma udowodniła między innymi, że uznawane dotąd za bezużyteczne rozpuszczalniki po oczyszczeniu mogą znaleźć powtórne zastosowanie np. w przemyśle farbiarskim, popioły po odpowiednim przetworzeniu mogą stać się dobrej jakości materiałem dla infrastruktury drogowej, a dobrze zorganizowany i przemyślany proces produkcyjny w branży samochodowej może opierać się na surowcach odzyskanych z recyklingu pojazdów. W taki sposób, dzięki technologicznym innowacjom, integracji działania firm z różnych branż, zaangażowaniu producentów w procesy prowadzące do zrównoważonego rozwoju ich firm, zbliżamy się do modelu gospodarki cyrkularnej. Zyskuje wówczas nie tylko środowisko, ale także przemysł, który optymalizuje koszty i procesy biznesowe.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama