Członkowie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej Związku Miast Polskich wybrali nowego przewodniczącego jej strony polskiej. Został nim prezydent Bolesławca Piotr Roman. W skład Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej wchodzą prezydenci i burmistrzowie polskich i niemieckich miast, a także przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, które wspierają współpracę między oboma krajami.
Komunikat UM w Bolesławcu:
Członkowie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej Związku Miast Polskich zyskali nowego lidera
Prezydent Bolesławca Piotr Roman został wybrany na przewodniczącego strony polskiej Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej Związku Miast Polskich.
Historia współpracy Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej sięga 1995 roku, kiedy to Związek Miast Polskich podpisał umowę o dwustronnej współpracy z niemieckim partnerem, Sekcją Niemiecką Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR). Od tego czasu powstało ponad 1000 partnerstw, które łączą polskie i niemieckie samorządy. To nie tylko liczby – to konkretne działania, które przekładają się na realne korzyści dla lokalnych społeczności.
W skład Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej wchodzą prezydenci i burmistrzowie polskich i niemieckich miast, a także przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, które wspierają współpracę między naszymi krajami. Ich rola doradcza jest niezwykle istotna, a Piotr Roman, dzięki swojemu zaangażowaniu i doświadczeniu, z pewnością poprowadzi Grupę w kierunku nowych projektów i nowych możliwości. Jego doświadczenie oraz pasja do budowania mostów między narodami będą cennym atutem w tej misji. Nie można zapomnieć o wyróżnieniu, jakie otrzymał Bolesławiec – Nagrodzie Europy 2023, przyznawanej za szczególne osiągnięcia w dziedzinie współpracy i promowania idei jedności europejskiej. To dowód na to, że miasto, które reprezentuje, jest naprawdę na właściwej drodze do budowania silnych relacji z sąsiadami.
Przed Polsko-Niemiecką Grupą Roboczą stoi wiele nowych wyzwań, chociażby sytuacja związana z kontrolami granicznymi i zagrożeniem dla strefy Schengen, która stawia przed przygranicznymi miastami kilka istotnych problemów (np. opóźnienia i utrudnienia w ruchu granicznym w codziennych dojazdach do pracy).
Komentarze